اصحاب فرهنگ باید جریان خدعه و فریب را افشا کنند

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی در گردهمائی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مورخ ۱۱/۱۲/۹۴، تهران، حوزه هنری

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، الصلاه والسلام علی رسول الله و علی آله الطیبین الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین

امیرالمومنین امام علی(ع) می فرمایند: عَجِبتُ لِمَن یَنشُدُ ضالَّتَهُ و قَد اَضَلَّ نَفسَهُ فَلا یَطلُبُها۱. من در شگفت و حیرتم از کسی که چون چیزی از او گم می شود، در پی آن برآمده و دنبالش می گردد و در هر انجمنی از گمشده خود نشانی می پرسد، ولی نفس و تمام حقیقت خودش را گم کرده ولی در طلب و جستجوی آن، بر نمی آید.

دوستان عزیز، مهم ترین گرفتاری انسان معاصر و انسانی که در بطن و یا در کنار دنیای متجدد قرار گرفته، خود فراموشی و نادیده گرفتن عظمت و کرامتی است که خداوند از سر لطف برای نوع انسان در نظر گرفته است.

در واقع، انسان هایی که در عصر ما خودشان را اسیر و برده فرهنگ غرب کرده اند، توجه ندارند که تا چه حد قیمت خود را پایین آورده اند، نمی دانند تا چه حد از ارزش های خودشان کاسته اند و دلشان را به چه چیزهای پوچ و بی ارزشی خوش کرده اند.

و باز چه زیبا فرمود امیرالمومنین علی(ع) که قیمَهُ کُلِّ امریٍ ما یُحسِنُه۲، یعنی ارزش هر انسانی وابسته به آن چیزی است که او آن را دوست می دارد، یا برایش ارزش قائل است. سید رضی رحمه الله علیه می گوید، این فرمایش امام علی(ع) جمله بی بدیلی است که حکمتی هم سنگ و هم تای آن نیست و نمی توان برای آن بهایی تعیین کرد.

قیمَهُ کُلِّ امریٍ ما یُحسِنُه؛ ببینید انسان ها امروز به چه چیزهایی دل خوش کرده اند، به چه چیزهایی در زندگی خودشان ارزش داده اند، قیمت آنها، به اندازه همان هاست.

دقت بفرمایید، بنا به فرمایش امام علی(ع)، اساساً پیامبران الهی و به طور خاص پیامبر اسلام(ص) آمده است تا با ایجاد یک شورش و انقلاب درونی، دفینه های عقلی موجود در انسان ها را از درون انسان استخراج کند. لِیَثیروا لَهُم دَفائِنَ العُقول؛ شعار اصلی اسلام ناب و انقلاب اسلامی این است.

پیامبر اکرم(ص) می فرمایند النّاسُ کَمعادِنِ الذهب والفضّه. مردم مثل معدن طلا و نقره هستند، اما طلا و نقرۀ معدن را تا استخراج نکنی، ارزشی بوجود نمی آورد. اسلام آمده تا با یک انقلاب درونی، دفینه های عقلی (یعنی همان طلا و نقره) را از درون انسان استخراج کند. برای چه؟ برای اینکه انسان ها به کمک عقل و تفکر سالم، ارزش والای خودشان را بشناسند و قیمت خودشان را به اندازه آنچه حیوانات با آن سرگرمند پایین نیاورند.

پیامبر گرامی اسلام می فرمایند: اندیشیدن، حیات بخش دلِ شخص با بصیرت است؛ همانگونه که شخصِ چراغ به دست، در تاریکی ها در پرتو نور راه می رود۳. پس اسلام آمده تا انسان را بیدار کند، به خودش بیاورد.

حالا عرض بنده این است که فقط این انسان بمثابه فرد نیست که باید بیدار شود و به خودش بیاید، جامعه هم که از نظر ما دارای هویت و روح نیمه مستقل است نیز باید بیدار شود. جامعه نباید ارزش های والای خودش را فراموش کند. به ویژه جامعه ما که برای رسیدن به این نقطه، تا حالا بهای سنگینی را داده است. به سادگی به اینجا نرسیده است. چقدر مجاهدت، چقدر ایثار و از خود گذشتگی، چقدر شهید. ملت ایران به سادگی به جایگاه امروز خود که جایگاه استقلال و عزت است نرسیده است. این خیلی مهم است که جامعه ما ملتفت عوام فریبی ها باشد. ملتفت قلب واقعیت ها و تحریف گری ها باشد. ملتفت دروغ سازی ها و سیاه نمایی ها باشد. ملتفت ترور شخصیت های دلسوز و متعهد کشور باشد. ملتفت حرکت تبدیل دشمن به دوست باشد. ملتفت تعریف غلط منافع ملی باشد. ملتفت جریان ایجاد مستی، لمسی و ناهوشیاری سیاسی و فرهنگی در جامعه باشد. از همه مهم تر، ملتفت فتنه های نو به نو و رنگ به رنگ باشد.

امام علی(ع) می فرمایند: آغاز پدیدآمدن فتنه ها، هواپرستی و بدعت گذاری در احکام آسمانی است. اگر باطل با حق مخلوط نمی شد، حق بر حق جویان پوشیده نمی ماند، اما قسمتی از حق و قسمتی از باطل را می گیرند و با هم در می آمیزند؛ اینجاست که شیطان بر دوستان خود چیره می شود و فقط آنان که مشمول لطف پروردگارند، نجات می یابند.

و لَولا فضلُ الله علیکم و رحمته لا تَّبَعتُم الشیطانَ الاّ قلیلاً ۴. در بعضی تفاسیر گفته شده منظور از فضل الله، امام معصوم(ع) است؛ و در غیاب امام معصوم، طبعاً نایب صالح امام معصوم این نقش را می تواند داشته باشد. یعنی خداوند از طریق معصوم و نایب معصوم فضل خودش را شامل انسان می کند، تا اکثر آنها بویژه در فتنه ها گمراه نشوند.

خُب، حالا کی می توان از امام معصوم و نایب امام(ع) برای نجات بهره برد؟ زمانیکه گوش به فرمان امام باشیم، از او عقب نیفتیم، از او جلو نزنیم، شانه به شانه امام حرکت کنیم. وقتی امام از ما صریح و غیر صریح، مستقیم و غیر مستقیم یاری می خواهد، یاری اش کنیم. و مصداق این جمله گوهر بار امیرالمومنین علی(ع) نشویم که هر کس به وقت یاری رهبرش در خواب باشد، زیر لگد دشمنش بیدار می شود۵ [ البته بعضی ها آنقدر خوابشان سنگین است که زیر لگد دشمن جان می دهند و اساساً بیدار نمی شوند.]

دوستان گرامی، عرض من این است، ما که توفیق الهی نصیبمان شده و جزء اصحاب فکر و فرهنگ هستیم، بدانیم چه رسالت سنگینی بر عهده داریم. رسالت امروز ما، بیدارسازی و هوشیار سازی فرد و جامعه است. آگاه سازی مردم از واقعیت ها و حقایق و افشاکردن جریان فریب و خدعه است. البته همه این کارها باید با متانت، با فکر و با نهایت هوشمندی انجام شود. نباید این وظایف را ساده گرفت و با آن سطحی و ویترینی برخورد کرد.

در تفسیر مجمع البیان از نبی مکرم اسلام(ص) نقل شده که فرمودند: هرکس مردم را به هدایت دعوت کند و از او پیروی کنند، در برابر اجر هدایت یافتگان، پاداش به او داده می شود، بی آنکه از اجر آنها چیزی کاسته شود؛ و هرکس مردم را به گمراهی و بدعت دعوت کند و از او پیروی کنند، هرگناهی که گمراهان در اثر پیروی او مرتکب شوند، در نامه عمل او هم ثبت می شود، بی آنکه از گناه آنان چیزی کاسته شود.

حالا اگر توفیقی در این زمینه نصیب ما شود، و کسی را هدایت کنیم، ارزش الهی آن قابل محاسبه نیست.

البته در اینجا یک تذکار دیگر هم وجود دارد، اگر کار ما خدای ناکرده موجب ضلالت و گمراهی مردم شد، این برای ما بهای سنگینی را به دنبال خواهد داشت. حال توجه کنیم، همه جا کمک به گمراهی مردم، عالمانه و عامدانه نیست؛ گاهی اوقات، مجموعه های فرهنگی از سر ناشیگری و ناهوشیاری، امکانات خودشان را در اختیار کسانی قرار می دهند که هدف پنهان آنها خارج کردن مردم و جامعه از مسیر حق است که همه ما باید متوجه این قضایا باشیم. به بیان دیگر، کولی به دشمن ندهیم. خودمان را وسیله رسیدن دشمن به اهداف پلیدش نسازیم.

به هرحال خیلی خوشحالم که توفیق شد دقایقی در خدمتتان باشیم. منِ کم ترین، از اینکه شاهد رشد سریع نهال مجمع ناشران انقلاب اسلامی هستم خوشحالم و خدا را شکر می کنم. این مجمع در همین چندسالی که متولد شده به نحو کاملاً محسوس برکات زیادی برای جامعه نشر متعهد و انقلابی داشته است؛ به هویت دار شدن نیروهای انقلاب در عرصه نشر، به هماهنگ و منسجم شدن آنها، به تجسم بخشی به نشر انقلاب، به پیدا کردن هدف های درست و اولویت ها و به رفع بعضی نیازهای اساسی حقیقتاً کمک کرده و از خداوند متعال مسألت داریم، این تلاش های خالصانه شما عزیزان، اعضاء مجمع را موجب رضایت قلب نازنین ولی الله الاعظم(ارواحنا لمقدمه الفداه) و نایب بر حقش مقام معظم رهبری بگرداند.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

____________________________

پی نوشت:

غرر و درر، ج۴، ص ۳۴۰
نهج البلاغه، حکمت ۸۱
کافی، ج۲، ص۵۹۹
سوره نساء آیه ۸۳
غررالحکم، ص۴۲۲

https://r-gholami.ir/?p=1105