گستره عقل در فقه تمدنی

متن سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

در نشست مجازی مدرسه علوم انسانیِ اسلامی آیه، 24 خرداد ماه 1402

بسم الله الرحیم الرحیم، الحمدلله رب العالمین، الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله الطیبین الطاهرین

سلام عرض می کنم حضور برادران و خواهران گرامی و خدمتتان وقت بخیر عرض می کنم. از دوستان مدرسه علوم انسانیِ اسلامی آیه که از اینجانب برای سخنرانی در این نشست مجازی دعوت کردند سپاسگزارم. امیدوارم با شکل گیری این موسسه، راه تازه ای در جهت گفتمان سازی و بسط نظری در ساحت علوم انسانیِ اسلامی باز شود. همانطور که اطلاع دارید، عنوان سخنرانی من، «گستره عقل در فقه تمدنی» است. من در این سخنرانی قائل به لزوم بسط و توسعه گستره عقل در فقه تمدنی هستم و در این جهت، مباحث خودم را در هفت بخش و یک جمع بندی خدمتتان طرح می کنم. ضمناً از آنجا که مباحث تمدنی در این جلسه خیلی فشرده و به اختصار بیان می شود، تقاضا دارم عزیزان حتماً برای ادراک تفصیلی به کتاب های من دراین زمینه مراجعه نمایند.

یک. منظور از فقه تمدنی
نمی توان از فقه تمدنی سخن به میان آورد اما پیش از آن، مفهوم روشنی از تمدن نوین اسلامی را ارائه نداد. منظور از تمدن نوین اسلامی شکل گیری نظم مدنی بسیار پیشرفته و کارآمد مبتنی بر تعالیم اسلامی و عقل با دو هدف : یک. سامان دهی و ارتقاء حیات دنیوی مردم در پیوند ناگسستنی با دین و معنویت دو. ایجاد فضا و شرایط مساعد برای رشد و تعالی روحی و معنوی. درباره این مفهوم باید بر روی سه نکته تاکید کنم : اولاً، عقل جزئی از دین است. منظور از عقل در اینجا، هم عقل فطری و برهانی است و هم عقل ابزاریِ مبتنی بر عقل برهانی است. ثانیاً. نظم مدنی بسیار پیشرفته نیازمند میلیون ها قاعده است و لذا ایرادی ندارد اگر گفته شود تمدن یعنی قدرت قاعده سازی. ثالثاً. دنیا و آخرت یا حیات مادی و حیات معنوی، همچون دو روی یک سکه است.
با این مفهوم از تمدن، منظور من از فقه تمدنی، آن دانشی است که با اقامه دلیل کافی، توأماً حق و تکلیف انسان مسلمان را چه در مسائل ثابت و چه در مسائل نوظهور به صورت مبتکرانه نه منفعلانه، و به دو صورت ایجابی و سلبی در قبال اوج حیات مدنی که از آن می توان به تمدن تعبیر کرد مشخص کند. این کار فقه، مترادف اجتهاد یعنی همان استنباط حکم شرعی است. در واقع، علم فقه، علم استنباط احکام شرعی است با این ملاحظه که وقتی پسوند تمدنی به آن اضافه می شود، برای پاسخگویی به نیازهای تمدنی که اساساً قابل قیاس با فقه اداره یک زندگی اجتماعی عادی نیست، مجهز شده است. یکی از این تجهیزات، بهره گیری حداکثری از ظرفیت های عقل است. یکی دیگر، نه فقط مواجهه نظام مند با شرع است بلکه استنباطات نظام مند و سیستماتیک فقهی است.

دو. انتظار از فقه در تمدن ساز در دوران غیبت
شما خوب می دانید که ما مسلمانان در دوران غیبت معصوم (ع) دین خدا را با فقه زنده، پویا و رو به جلو نگه می داریم. البته شکی نیست که میان مواجهه اهل تسنن با فقه که موتور آن را در نقطه ای خاموش کرده اند و شیعیان که بوسیله اجتهاد به معنای مصطلح، موتور فقه را همواره روشن نگه داشته اند، تفاوت های بسیار وجود دارد.
در حقیقت، در عصر غیبت، سه گزینه عمده پیش روی مسلمانان است : یک. پایان شریعت و روی آوردن به حیات عرفی. دو. انتخاب یک شریعت ثابت و لایتغیر و سه. استفاده از مکانیزم فقه و اجتهاد و زنده و پویا نگه داشتن شریعت برای پاسخگویی نظام مند، کارآمد به نیازهای مسلمانان و جامعه اسلامی تا پایان عصر غیبت.
انتخاب ما که از فقه تمدنی صحبت می کنیم، گزینه سوم است اما من باید یک پرسش اساسی در اینجا مطرح کنم و آن اینکه، ما بر اساس نقل و عقل، چه توقعاتی از فقه داریم؟ آیا قصد داریم فقه در همه ابعاد و اضلاع و جزئیات حیات مدنی ورود کند یا خیر، فقه در ساماندهی حیات مدنی یک قلمرو مخصوص دارد؟
بنده جزو کسانی هستم که قائل به قلمرو‌مندی فقه هستم و معتقدم برای ترسیم این قلمرو باید وارد یک بحث کلامی شد. در این بحث کلامی، ابتدا رسالت پیامبران الهی، کتب آسمانی و دین را مورد واکاوی قرار می دهیم و سپس بر اساس مأموریت و حتی بضاعتی که برای فقه قائل هستیم، قلمرو فقه را مشخص می کنیم.
شما می دانید که قرآن مجید در آیات گوناگونی هدف از بعثت پیامبران و نزول کتب آسمانی را بیان فرموده است. برای نمونه در سوره حدید آیه 25 می فرماید : «لَقَد أَرسَلنا رُسُلَنا بِالبَيِّناتِ وَأَنزَلنا مَعَهُمُ الكِتابَ وَالميزانَ لِيَقومَ النّاسُ بِالقِسطِ» یعنی همه برنامه بعثت انبیاء و ارسال کتب آسمانی برای برقراری عدالت است.
یا در قرآن کریم در سوره آل عمران آیه 79 می فرماید : مَا كَانَ لِبَشَرٍ أَنْ يُؤْتِيَهُ اللَّهُ الْكِتَابَ وَالْحُكْمَ وَالنُّبُوَّةَ ثُمَّ يَقُولَ لِلنَّاسِ كُونُوا عِبَادًا لِي مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلَكِنْ كُونُوا رَبَّانِيِّينَ بِمَا كُنْتُمْ تُعَلِّمُونَ الْكِتَابَ وَبِمَا كُنْتُمْ تَدْرُسُونَ» یعنی : برای هیچ بشری سزاوار نیست که خداوند، کتاب آسمانی و حکم و نبوّت به او دهد سپس او به مردم بگوید: «غیر از خدا، مرا پرستش کنید» بلکه (سزاوار مقام او، این است که بگوید:) مردمی الهی باشید، آن‌گونه که کتاب خدا را می‌آموختید و درس می‌خواندید! (و غیر از خدا را پرستش نکنید. همانطور که ملاحظه می کنید، اینجا خداوند می فرماید هدف این است که مردم ربانی شدن است که البته خیلی هدف تکان دهنده ای است.
آیات دیگری هم به طور غیر مستقیم درباره هدف از بعثت پیامبران و دین صحبت می کند. در روایات نیز به این موضوع زیاد پرداخته شده است. برای نمونه امام علی (ع) در پاسخ به سئوالی در زمینه علت بعثت انبیای الهی می فرمایند : »فَبَعَثَ فِيهِمْ رُسُلَهُ وَ وَاتَرَ إِلَيْهِمْ أَنْبِيَاءَهُ لِيَسْتَأْدُوهُمْ مِيثَاقَ فِطْرَتِهِ وَ يُذَكِّرُوهُمْ مَنْسِيَّ نِعْمَتِهِ وَ يَحْتَجُّوا عَلَيْهِمْ بِالتَّبْلِيغِ وَ يُثِيرُوا لَهُمْ دَفَائِنَ الْعُقُولِ» یعنی : پيامبران از پى يكديگر بيامدند تا از مردم بخواهند كه آن عهد را كه خلقتشان بر آن سرشته شده، به جاى آرند و نعمت او را كه از ياد برده اند، فرا ياد آورند و از آنان حجّت گيرند كه رسالت حق به آنان رسيده است و عقل هایشان را كه در پرده غفلت، مستور گشته، برانگيزند. در این جا، نقطه تمرکز برای روی شوراندن عقول انسان هاست. یعنی پبامبران برای به راه انداختن یک انقلاب عقلی در انسان ها که رمز تجات انسان و حیات ابدی است، آمده اند.
من در این سخنرانی در صدد جمع بندی و نتیجه گیری در این زمینه نیستم اما امکان جمع بندی مستدل و دقیق توسط اصحاب کلام اسلامی در این زمینه را فراهم می بینم.
یک نکته مهم در اینجا، فتوای عقل در خصوص نیاز به دین است. روشن است که ما از طریق جهان بینی عقلی به سمت جهان بینی دینی می رویم. یعنی قبل از آنکه مومن شویم و به شریعت روی بیاوریم، عقل به مثابه پیامبر درونی هست که به نحو محققانه راه ورود ما به جهان بینی الهی را باز می کند. حال، همین عقل و همین پیامبر درونی، فتوا می دهد که من بعد از ورود به عالم مادی، با حجاب ها و با محدودیت هایی روبرو هستیم و همین محدودیت ها مانع می شود تا در همه امور از انسان و جامعه انسانی، دست گیری کنم. خود عقل به صراحت می گوید که من قادر به پاسخگویی به یک سری از سئوالات اساسی هستی شناسانه یا انسان شناسانه نیستم. من در برخی اختلافات مدنی قادر به داوری قطعی نیستم و من توان ورود به عالم غیبب را ندارم، من نمی توانم نظر روشنی درباره جهان پس از مرگ ارائه کنم. لذا این عقل است که به ضرورت بهره مندی از پیامبران بیرونی یعنی پیامبر خدا و دین فتوا می دهد. اما سئوال جدید اینجاست که آیا بعد از آمدن پیامبر بیرونی، باید با عقل خدا حافظی کرد؟ پاسخ این است که خیر، نه عقل به دنبال خداحافظی است و نه دین چنین چیزی را می خواهد. اتفاقاً دین دست عقل را به گرمی می فشارد و از آن می خواهد، نه تنها در قلمرو خود قوی تر از قبل به انسان یاری برساند بلکه شانه به شانه دین در جهت سعادتمندی انسان ها وارد عمل شود. یعنی عقل و دین یکی می شوند تا بتوانند هدف خدا را در این جهان محقق کنند. در اینصورت، کسی تصور نکند، با آمدن دین، عقل و به تبع آن علم به انزوا می رود! اساساً دین در پی ورود به ساحت اختصاصی عقل و علم نیست. دین نمی خواهد پزشکی ما را تأمین کند؛ ریاضیات و مهندسی ما و فیزیک و شیمی ما را تأمین کند هرچند می خواهد که همه چیز در این دنیا زیرچتر جهان بینی الهی باشد و عقل هم با این مطالبه دین ذاتاً همراهی دارد. حال، هنر ما در مباحث کلامی این است که با استفاده از قرآن و سنت و عقل، قلمرو اختصاصی دین و به تبع آن، قلمرو اختصاصی فقه را پیدا کنیم و باری که بر دوش فقه می گذاریم را با این قلمرو تطبیق دهیم.

سه . فراز و فرود عقل در تاریخ فقه
عقل در تاریخ فقه دوره های گوناگون و افت و خیزهای فراوانی را سپری کرده و همیشه از یک ارج و منزلت و از یک موقعیت برخوردار نبوده است. گاهی عقل موقعیت رفیعی پیدا کرده و حقیقتاً در عرض قرآن و سنت حضور حداکثری در متن فقه داشته است. گاه عقل در طول قرآن و سنت و صرفاً به منظور رفع گره های فهمی ایفای نقش کرده است و گاه نیز عقل به دیوار کوبیده شده و به آن به شدت بی اعتنایی شده است. و البته باید عرض کنم که شوربختانه در دوره کنونی با اینکه دوره بی نظیرِ استقرار دولت اسلامی است، همچنان عقل در طول قرآن و سنت است. البته در مقام سخن، عقل در عرض قرآن و سنت و اجماع معرفی می شود اما در عمل، عقل سهم و نقشی جز ورود محتاطانه در یک قلمرو بسیار محدود ندارد. این قلمرو عبارت است از : یک. رفع گره‌های تفسیری و دو. تعدادی از قواعد فقهی از میان قواعد موجود، و سه. اصول عملیه در جایی که دلیل روشنی از قرآن و سنت قابل استخراج نیست و شریعت ساکت است عینیت می یابد. البته قهرمان اصول عملیه را باید امام خمینی و شهید صدر دانست و الا بسیاری از فقهای عصر ما وارد اتمسفر اصول عملیه نشده اند این در حالی است که در شرایط استقرار دولت اسلامی و مواجهه این دولت با سیلی از نیازها، بهترین روش برای اثربخشی فقه و کارآمدسازی فقه، بسط نقش و سهم عقل در استنباط احکام شرعی است.

چهار. جایگاه رفیع عقل در فقه سنتی
برای تبیین جایگاه عقل در فقه لازم می دانم عرایض خودم را در سه بند مستقل خدمتتان ارائه کنم :
یکم. عقل در کنار قرآن و سنت یک منبع برای استنباط قلمداد می شود و این را بر اساس آیات و روایات می توان اثبات کرد. البته روشن است که در جایی که قرآن و سنت ورود قطعی و واضح دارند، هیچ مجالی برای ورود عقل نیست.
دوم. عقل در تفسیر متون دینی یدطولایی دارد. حتی می توان گفت بدون عقل امکان تفسیر وجود ندارد.
سوم. در دو بحث عرف و مصلحت، که دو بحث بسیار جدی و سرنوشت ساز در فقه است، بدون حضور گسترده عقل در کنار قرآن و سنت، فقه خلع سلاح می شود. یعنی عموم احکام ثانویه و احکام حکومتی از سوی ولی فقیه که جنبه موقت دارند، بدون استفاده از قابلیت منحصربفرد عقل در فقه صادر نمی شوند.

پنچ. لزوم باز شدن گستره عقل در فقه تمدنی
از توضیحاتی که تا اکنون داده شد، تا حدی دغدغه من درباره ضرورت باز شدن گستره عقل در فقه روشن شد. در ادامه، قصد دارم به نحو واضح تر، به اهمّ ضرورت های توسعه گستره عقل در فقه بپردازم :
اولاً. درصد عمده ای از شرایط تاریخی امروز با شرایط تاریخی عصر معصوم (ع) متفاوت است و هم اکنون شریعت با کمی انقباض، بیشتر در موقعیت شکل دهی به هسته مرکزی و سخت قرار دارد.
ثانیاً. بسیاری از نیازهای تمدنی نوظهور است. ( این نوظهور بودن یک مسأله ساده و پیش پا افتاده یا یک مسأله شکلی نیست در موارد زیادی توأماً شکلی و ماهوی است )
ثالثاً. بر خلاف عمده تاریخ تشیع که شیعه نه تنها دولت نداشته بلکه در اوج انزوا به سر می برده، امروز به جایی رسیده که از علاوه بر برخورداری از دولت، از احیاء تمدن سخن به میان آورده است.
رابعاً. همانطور که اشاره شد، تمدن سازی یعنی توانایی ساخت منعطف میلیون ها قاعد کارآمد برای حیات مدنی که این قاعده سازی ها بدون مدد عقل به عنوان یک منبع صد در صد مورد تایید دین ممکن نیست.

شش. مخالفان توسعه قلمرو عقل در فقه تمدنی
دور از انتظار نیست که در برابر ایده گستره عقل در فقه تمدنی مخالفت هایی ظهور کند. امروز همچنان فقهایی در حوزه های علمیه زیست می کنند که عقل در فقه را همچون اکل میته تلقی می کنند و تا می توانند از خیزش آن در فقه جلوگیری می کنند. به نظر می رسد مخالفان توسعه محدوده عقل در فقه تمدنی نگرانی هایی دارند که جا دارد به آنها توجه نمود و نگرانی های منطقی را رفع کرد. برای نمونه قصد دارم به چند نگرانی عمده اشاره کنم :
یک. نقش قرآن و سنت در فقه کمرنگ می شود که به نظر من نمی شود.
دو. از خلوص دین کم می شود که می توان با تلاش های روشمند جلوی ورود ناخالصی ها به دین را گرفت.
سه. باب تفسیر به رأی باز می شود. به نظر من، در هر شرایطی باب تفسیر به رأی بسته نمی شود اما لازمه آنکه باب تفسیر به رأی بسته شود، یکی نجات فقه از سیاست زدگی و کم مایگی است، دوم، سرمایه گذاری مضاعف بر روی روش شناسی است و سوم. بهاء دادن به نقد به معنای دقیق کلمه. یعنی از نقد عالمانه و مودبانه ناراحت نشویم، خودمان را مقدس نکنیم، اجازه دهیم به چالش کشیده شویم و از مزایای فراوان و بی نظیر نقد بهره ببریم.
چهار. عرفی گرایی رواج می یابد. البته من موافق این سخن نیستم هرچند امکان آنکه بر اثر ناهوشمندی ها و خلاها، این اتفاق بیفتد منتفی نیست.
به نظر می رسد عمده نگرانی ها در این زمینه، از ندانستن ارزش عقل در نگاه شارع مقدس؛ از نگاه تقابلی میان عقل و دین و از بار کردن توقع نابجا بر دوش دین و به تبع آن بر دوش فقه سرچشمه می گیرد. درعین حال من معتقدم باید به نگرانی ها توجه کرد و به زمینه رفع آنها را فراهم نمود.

هفت. چگونگی گسترش کابربرد عقل در فقه تمدنی
به نظر می رسد با چند روش می توان به سوی گسترش کاربرد عقل در فقه تمدنی حرکت کرد :
یک. پاسخگویی شجاعانه به پرسش های جدی کلامی درباره قلمرو دین و به تبع آن قلمرو فقه ( یکی از مباحث تعیین تکلیف منطقه الفراغ و رسمیت بخشیدن به منطقه الفراغ در زیر چتر جهان بینی الهی است. )
دو. نگاه جامع و سیستماتیک به دین
سه. تقویت علم منطق و شکل دهی به یک دستگاه عقلی قدرتمند متناسب با نیازهای جدید.
چهار. بازمعماری اصول فقه بر اساس توسعه گستره عقل در فقه
پنج. روی آوردن به اجتهاد سیستمی و سیستم ساز یعنی تلاش در جهت استنباط نظام ها و زیرنظام های اجتماعی از دل ادله اربعه. ( که باید ناقدین محترم، پیش از نقد، دقیقاً متوجه منظور ما از اجتهاد سیستم ساز باشند. )
شش. تعریف دقیق تر منطقه الفراغ و تعیین حد و مرز بنای عقلا در ذیل چتر جهان بینی الهی
هفت. عبور از اجتهاد فردی و دست یابی به اجتهاد جمعی و تأمین حجبت آن ( اینکه اجتهاد فردی وجاهت دارد شکی نیست اما باید دید چکار کنیم که اجتهاد جمعی و شورایی را هم وجاهت ببخشیم تا قدرت فقه تمدنی مضاعف شود؟ بعضی ها از اجتهاد شورایی تصور بدی دارند اما باید دانست که اجتهاد شورایی مزیت های فراوانی در فقه تمدنی دارد که نمی توان به راحتی از کنار آن گذشت. )

جمع بندی ( فقه تمدنی با فقه جواهری منافاتی ندارد )
ما امروز اگر قبول داریم که در مسیر احیاء تمدن اسلامی گام بر می داریم، باید از توهم خارج شویم. تمدن سازی شوخی نیست. شکل دهی به یک تمدن تازه اسلامی، آن هم در عصر حاضر و در رقابت با تمدن مدرن غرب که از پایان‌ تاریخ دم ‌می زند، لوازم فراوانی دارد که باید آنها را دقیقاً شناخت و به یک یک آنها تن داد.
یکی از این لوازم آغاز خیزش جدید برای تحول در فقه است. من از تحولی صحبت می کنم که‌ هیچ منافاتی با اصول فقه جواهری ندارد و اگر هم داشت ممنوعیتی متوجه آن نبود. صاحب جواهر که از مقام عصمت برخوردار نبود و لذا می توان از صاحب جواهر عبور کرد. با این حال، ایده من با فقه جواهری سازگار است. حرفم در اینجا این است که مسلما نه فقه حاضر در شرایط کنونی قدرت تمدن سازی دارد و نه فقیهان محافظه کار، ترسو و کم هوش از عهده تحول و ارتقاء در فقه بر می آیند. ما نیازمند فقیهان شجاع، خلاق و با نبوغ هستیم‌ تا بتوانیم به رسالت تاریخی خودمان در عصر حاضر جامه عمل بپوشانیم.
ممکن است کسی بگوید نه می خواهیم تمدن سازی کنیم و نه به فقه تمدنی نیاز داریم! در پاسخ عرض می کنم ‌که دیگر برای انصراف دیر شده است! اگر حرکت مبتکرانه و پیشرویی برای احیاء تمدن اسلامی آغاز نکنید، تمدن غرب با وجه جدیدش یعنی فضای مجازی و هوش مصنوعی ضمیمه شده به آن، ما را در درون خود هضم خواهد کرد و دیگر نه از اسلام خبری خواهد بود و نه به طریق اولی از فقه سنتی‌ای که شما علاقمند به حفظ به تمامه آن‌ می‌باشید.

از توجه شما سپاسگزارم.

والسلام علیکم و رحمه الله

https://r-gholami.ir/?p=3182