چرا دکتر مجتهدی تجسم‌بخش فیلسوف ایرانی است؟

سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی وزارت علوم در همایش علمی، کریم‌ مجتهدی؛ فیلسوف ایرانی،

۲۳ خرداد ماه ۱۴۰۲، تالار فارابی پژوهشگاه مطالعات فرهنگی،اجتماعی و تمدنی

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام عرض می کنم خدمت اساتید و سروران ارجمند و خدمت همه شما خیر مقدم‌ عرض می کنم‌. لازم می دانم به طور ویژه حضور ارزشمند دانشمند گرامی جناب آقای دکتر لاریجانی را به این همایش فاخر گرامی بدارم و به خاطر حسن توجه‌شان قدردانی کنم. همچنین لازم می دانم از استاد گرامی جناب دکتر نجفی رئیس محترم پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که به همراه شماری از محققان عزیز پژوهشگاه حداکثر لطف و مساعدت را در برگزاری این همایش داشتند سپاسگزاری کنم.

تشکر اصلی من در این نشست، از استاد بزرگوارمان دکتر کریم مجتهدی است که دبیرخانه دائمی جشنواره بین‌المللی فارابی اعتماد نمودند و اجازه دادند تا این همایش وزین برای واکاوی آراء و اندیشه‌هایشان برپا شود. من خیلی قصد تصدیق ندارم و سخن خود را به بیان این مطلب محدود می کنم که چرا استاد کریم‌ مجتهدی فیلسوف ایرانی است؟ و چرا شخصیت و اندیشه‌های استاد مجتهدی شایسته توجه خاص است؟

من مایلم به این پرسش جذاب، چند پاسخ عمده داشته باشم :

برای اینکه استاد مجتهدی یک متفکر حقیقت‌گراست و در مسیر رسیدن به حقیقت، آزاداندیشی و انصاف را سرلوحه کار خود قرار داده است.

برای اینکه به تاریخ ایران و اثر عمیق آن در تحولات فکری و فرهنگی جامعه ایرانی عنایت دارد.

برای اینکه به سرمایه ها و مفاخر فکری و علمی ایران و ظرفیت های ملی باور واقعی دارد.

برای اینکه دکتر مجتهدی به دین مردم ایران و آثار طبیعی آن در حیات فردی و مدنی مردم به دیده احترام‌ می نگرد.

برای اینکه به زبان و ادب فارسی تعصب دارد و به اسم خردگرایی و مقابله با خرافات، به سنت‌ها، آداب و خرده‌فرهنگ های معقول ایرانی پشت نکرده است.

برای اینکه همواره دغدغه رشد و اعتلای سرزمین ایران و سرافرازی ایرانی را داشته و دارد.

برای اینکه استاد مجتهدی خود را با افتخار تمام ایرانی دانسته، و نه تنها بیشتر عمر شریف خود را در ایران سپری کرده، بلکه از هیچ‌ تلاشی برای تربیت فرزندان ایران در دانشگاهها که همچون فرزندان خود او محسوب شده اند، دریغ نداشته است.

برای اینکه قوت ها و مزیت های تمدن قدرتمند غرب، مانع دیدن نقاط ضعف و کاستی‌های غرب توسط او نشده است. به بیان دیگر، مجتهدی در هیچ یک از آثار خود برابر غرب احساس وادادگی و حقارت ندارد. و از همین جاست که استاد مجتهدی نه تنها برای دانش پژوهان تازه نفس و جوان، بلکه برای شمار کثیری از اساتید ما در دانشگاهها به مثابه چهره ماندنی، عزیز و الهام بخش، قابل معرفی است.

در پایان عرایضم از خدای متعال برای استاد کریم‌ مجتهدی آرزوی سلامتی و مزید توفیقات دارم. همایش علمی امروز، یکی از سلسله همایش های علمی است که به منظور بررسی افکار و آراء متفکران برجسته ایرانی به ویژه برگزیدگان جشنواره بین‌المللی فارابی، طراحی شده است. در این همایش تا شب، ۱۸ مقاله علمی منتخب، در تبیین و تحلیل اندیشه‌های استاد کریم‌ مجتهدی ارائه خواهد شد. از جناب دکتر عبدالمجید مبلغی، دبیر فاضل همایش که بدون زحمات بی وقفه ایشان برگزاری همایش ممکن نمی‌شد، صمیمانه متشکرم.

همچنین از همکار گرامی سرکار خانم دلدار که سهم مهمی در برپایی این همایش دارند سپاسگزار هستم.

والسلام علیکم و رحمه الله

https://r-gholami.ir/?p=3180