پیام دکتر رضا غلامی به مناسبت اهدای جایزه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی به پروفسور علی محمد نقوی

بسم الله الرحمن الرحیم

برای اینجانب مایه مباهات است که از طرف خود و وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران، خدمت اندیشمند و عالم گرانقدر، پروفسور سید علی محمد نقوی از کشور دوست هند، به خاطر دریافت سیزدهمین جایزه جشنواره بین المللی فارابی تبریک عرض کنم.
پروفسور نقوی از جمله بزرگان علمی جهان اسلام به شمار می‌روند که طی دهه‌های اخیر، در ساحت بسط، تعمیق و ترویج اندیشه ناب اسلامی و نیز مقابله با کج‌اندیشی‌های فکری-دینی، خوش درخشیده‌اند و به لطف خدای متعال، با تالیف و انتشار آثار علمی متعدد، به مراتب علمی بالایی دست پیدا کرده اند.
ایشان تاکنون نقش مهمی در برقراری ارتباط، همکاری و تعامل دلسوزانه و موثر با اندیشمندان مسلمان در مسیر تقریب مذاهب اسلامی و همچنین ارتباط با عالمان ادیان و مکاتب معنوی مختلف به منظور گفتگو و هم افزایی در عرصه های مورد علاقه داشته اند.
علاوه بر این، پروفسور سید علی محمد نقوی در حال حاضر در کشور هند و نقاط دیگری از دنیای اسلام، سهم مهمی در راهنمایی فکری و علمی دانش پژوهان جوان و مشتاقِ بهره‌گیری از تعالیم مترقی اسلامی دارند.
برای ایران و هند که صاحب دو تمدن بزرگ بشری محسوب می‌شوند، و از اشتراکات فرهنگی قابل توجهی برخوردارند، و به ویژه زبان فارسی که خوشبختانه همواره علاقمندان زیادی در هند داشته و دارد، وجود شخصیت های بزرگواری همچون دکتر نقوی مغتنم بوده و می تواند به نزدیک تر کردن روابط علمی و فرهنگی ایران و هند خصوصا در زمینه علوم انسانی و اسلامی کمک موثری نماید.
در پایان، ضمن آرزوی سلامتی و مزید توفیق برای پروفسور سید علی محمد نقوی، امیدوارم در آینده همچنان شاهد تلاش های علمی مضاعف و تالیف آثار علمی جدید از سوی ایشان باشیم. در همینجا از فرصت استفاده کرده و علاقه محافل علمی ایران به بهره‌گیری بیشتر از حضور علمی دکتر نقوی در رویدادهای علمی ایران را اعلام می کنم. از جناب آقای دکتر کریم نجفی برزگر دبیرکل محترم شبکه دانشگاه‌های مجازی جهان اسلام نیز به خاطر کمک مستمر و موثر به تقویت روابط اندیشمندان ایرانی و غیر ایرانی به ویژه اندیشمندان هندی سپاسگزارم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
دکتر رضا غلامی
رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی فارابی
۲۸ شهریور ۱۴۰۱

https://r-gholami.ir/?p=2848