پروفسور محمد لگن هاوزن؛ فیلسوفی معناگرا

متن سخنرانی دکتر رضا غلامی در هجدهمین نشست از سلسله عصرانه‌های علوم انسانی ویژه بررسی اندیشه های پروفسور محمد لگن هاوزن،

26 مهرماه 1402، تالار فارابی، پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت سروران ارجمند، اساتید و محققان گرامی عرض سلام و خوش آمد دارم. مایلم به ویژه از پروفسور لگن هاوزن به خاطر قبول این دعوت سپاسگزاری کنم.

برای من و همکارانم در پژوهشگاه مطالعات فرهنگی، اجتماعی و تمدنی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مایه بسی خوشبختی است که امشب میزبان پروفسور محمد لگن هاوزن و همسر گرامی‌شان سرکار خانم دکتر جواندل باشیم. از استادان گرامی جناب آقای دکتر محسن جوادی و جناب آقای دکتر نصیری و برادر گرامی جناب آقای عبداللهی نیز به خاطر قبول دعوت پژوهشگاه جهت سخنرانی در این نشست وزین، بسیار متشکرم. من قصد سخنرانی طولانی ندارم و فقط از باب عرض احترام و ادب، چند دقیقه ای مصدع اوقات می شوم.

انقلاب اسلامی در شرایطی به پیروزی رسید که نه فقط ابهامات، سئوالات و شبهات علیه آن در سراسر جهان فراوان بود بلکه هنوز پایه های فکری آن در همه ابعاد روشن نشده بود.

برای جوانان دانشگاهی که در ایران و در متن انقلاب و فضای پرشور آن حضور داشتند و با لمس انبوهی از شواهد عینی به حقانیت انقلاب اسلامی ایمان آورده بودند، پیوستن به جریان پرخروش انقلاب و حتی فداکاری در جهت پیروزی آن دشوار نبود. اما برای جوانان دانشگاهی ایرانیِ خارج از کشور علی الخصوص جوانان دانشگاهی غیر ایرانی که از یک سو، تجربه زیسته ای از ایران و جریان تاریخی ضد استعماری و ضد استبدادی ایران از جنبش تحریم تنباکو تا نهضت مشروطه، از جنبش صنعت ملی شدن نفت تا شروع و تداوم ثمربخش نهضت امام‌خمینی از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ نداشتند و از طرف دیگر، هنوز به عمق تفکرات اسلامی اعم از فلسفی، کلامی، اخلاقی و فقهی که پشتیبان جریان انقلاب بود اشراف کافی و عمیق پیدا نکرده بودند،‌ پیوستن به انقلاب اسلامی کار ساده ای قلمداد نمی شد.

البته پیوستن جوانان دانشگاهی غیر ایرانی به جریان انقلاب اسلامی از یک مزیت بزرگ برخوردار بود و آن، امکان فاصله‌گیری آنان از جزئیات جریان انقلاب و درک کلیت انقلاب بود،‌ چیزی که بررسی و اثبات عقلانیت حرکت انقلاب را فارغ از پیش فرض ها یا افتادن در دام عواطف و احساسات، برایشان تسهیل می ساخت.

مزیت دیگر پیوستن جوانان دانشگاهی به حرکت انقلاب اسلامی، مواجهه صریح تر با انواع ابهامات، سئوالات و شبهاتی بود که حول اندیشه های اسلامی به ویژه اسلام شیعی قرار داشت. اندیشه های اسلامی در عصر بروز انواع ایسم های غربی به ویژه باز بودن چتر جذاب مارکسیسم بر سر اکثر حرکت های انقلابی در جهان، باید تمایز و برتری خود را نشان می داد. در این میان، برای یک جوان دانشگاهی غیر ایرانی، نادیده انگاشتن این ابهامات و پرسش ها و گذر از آنها میسر نبود و به طور طبیعی، شرایط داغ فکری، او را به سمت مواجهه با آنها فرامی‌خواند. این مواجهه عقلانی، می توانست یا مثبت و موید حقانیت انقلاب باشد و یا فکر و باور جوان دانشگاهی غیر ایرانی را نسبت به حقانیت حرکت انقلاب متزلزل کند.

به نظر می رسد ایمان پروفسور لگن هاوزن به جریان انقلاب و پیش از آن، باور او به پایه‌های تفکر عقلانیِ اسلامی و فراتر از آن، پشت کردن به منافع و امکانات رفاهی و موقعیت های دانشگاهی جذاب موجود در ایالات متحده و مهاجرت شجاعانه ایشان به ایران، یک واقعه مهم و الهام بخش محسوب می‌شد که شاید تاکنون کمتر مورد تامل عمیق قرار گرفته است. پروفسور لگن هاوزن یک جوان دانشگاهی معمولی نبود بلکه ایشان در زمان مهاجرت به ایران، خود استاد دانشگاه تگزاس جنوبی و صاحب نظر فلسفی برجسته دانشگاهی محسوب می‌شد که مهاجرت او به ایران‌ یک نشانه مهم نسبت به حقانیت انقلاب اسلامی و پیام های جهانی جذاب انقلاب قلمداد می‌شد.

با حضور و اقامت پروفسور لگن هاوزن در ایران، ایشان خیلی زود به عضوی مهم و تاثیرگذار از خانواده جامعه علمی و فلسفی ایران خصوصاً حوزه علمیه قم تبدیل شد؛ عضوی که علاوه بر بهره‌گیری از اعماق علوم اسلامی و تکمیل گام به گام دایره شناخت خود از اسلام شیعی در ابعاد و اضلاع گوناگون، نقش بسیار ممتازی در تعلیم و نقد دقیق و عالمانه نظریه های فلسفی معاصر غرب در ایران داشتند.

ممکن است تعلیم نظریه های غربی آنطور که هست نه آنطور که در ترجمه ها یا تدریس های بعضا مغلوط به ایران منعکس شده در کشورمان از سوی بزرگانی چون مرحوم پروفسور هانری کربن سابقه داشته باشد اما به نظر می رسد نقش اصلی تر پروفسور لگن هاوزن را  می‌بایست در نقد اندیشه ها و نظریه های فلسفی مدرن و سپس تطبیق آن با اندیشه ها و نظریه های اسلامی در نظر داشت، گامی که پروفسور هانری کربن نیز با تفاوت هایی توفیقات مهمی در آن داشت.

یکی از مختصات شوق انگیز اسلام که بسیاری از جستجوگران حقیقت را مجذوب خود می کند، تعالیم عرفانیِ لذت‌بخشی است که معنای تازه و مسیر نامنتهایی را پیش روی حیات آدمی قرار می دهد و آثار و سلوک شخصی پروفسور لگن هاوزن نشان‌ می دهد، ایشان وابستگی خاصی به جهان عرفانی اسلام دارند و از پروفسور لگن هاورزن یک فیلسوف معناگرا ساخته است.

یکی از ویژگی های دیگر پروفسور محمد لگن هاوزن، واکاوی عمیق اندیشه اسلامی و تلاش او برای نقادی، تکمیل و تقویت تفکر فلسفی و عقلانی اسلام است. این ویژگی در اندیشه پروفسور لگن هاوزن، چیزی است که می توان آنرا در فصل سوم عمر علمی ایشان بیشتر مشاهده کرد.

به نظر می رسد، در شرایطی که ما نیازمند بازسازی و تقویت عقلانیت اسلامی و رفع کاستی ها، ضعفها و پیرایه‌های آن در دو ساحت تئوریک و عملی هستیم، نقادی های علمی و آزادانه، و یا نظریات نو و مبتکرانه پروفسور لگن هاوزن می تواند مسیر بازسازی و تقویت عقلانیت اسلامی را هموار کند.

در این سالها، حضور دراز مدت و صمیمی و اثربخش پروفسور لگن هاوزن در ایران برای طلاب، دانشجویان و فضلای حوزه و دانشگاه، حقیقتاً یک نعمت بزرگ بوده و هست. برقراری کلاس های درسِ ممتاز و پرمایه پروفسور لگن هاوزن که از جهت علمی جزو بالاترین ترازها قرار دارد، همواره مایه دلگرمی و مباهات بوده است.

دکتر لگن هاوزن جدای از تدریس های فراوان، تربیت شاگردان دانشمند و همچنین سخنرانی های علمی با کیفیتِ پرشمار در نشست های تخصصی، آثار علمی گرانسنگی نیز در دوران اقامت خود در ایران داشته اند که هر یک به سهم خود نقش برجسته ای در بسط و تعمیق دانش و معرفت فلسفی داشته است. از مسائل معاصر اندیشه اسلامی، تا اسلام و پلورالیسم دینی، از روح: نگاهی تطبیقی، تا ادله وجود خدا: مفهوم، ساختار و ارتباط، از ذات و خصوصیات: گفتگوی سنت‌های مسیحی و اسلامی، تا عیسی از نگاه قرآن و احادیث شیعه و نیز دستورات فلسفی.

علاوه بر شخصیت علمی برجسته و اثر بخش پروفسور لگن هاوزن، نمی توان نسبت به شخصیت اخلاقی و معنوی ایشان و کرامت، متانت و سعه صدر دکتر لگن هاوزن که مطمئنا الگویی درخشان برای ماست، سخن نگفت. پروفسور لگن هاوزن در طول سال‌های حضور پربرکت خود در ایران، نماد یک شخصیت علمی اخلاق‌مدار، متواضع و صادق بوده اند که جامعه علمی ایران همواره به ایشان به عنوان عضوی مهم از خود افتخار کرده است.

در پایان عرایضم، امیدوارم امکان بهره‌گیری مضاعف از سرمایه علمی و معنوی این دانشمند و متفکر گرانمایه برای همه ما – چه در دانشگاه و چه در حوزه- بیش از پیش فراهم شود. تصور من این است که به ویژه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی علوم انسانی در ایران هنوز آنچنان که شایسته است از برکات علمی پروفسور لگن هاوزن بهره برداری نکرده اند. امیدوارم در آینده نزدیک، هم شاهد آثار علمی تازه، و هم کلاس هایی در موضوعات جدید از پروفسور لگن هاوزن در تهران باشیم. برای ایشان صمیمانه آرزوی سلامتی و توفیقات روز افزون دارم.

والسلام علیکم و رحمة الله

https://r-gholami.ir/?p=3341