وارث حقیقی امام (ره) کسی است که از حنجره اش سخن امام شنیده شود

سخنرانی حجت الاسلام غلامی رئیس مرکز پژوهش های علوم انسانی اسلامی صدرا در نشست امام و ایستادگی در برابر استکبار ، مورخ 10/3/94 کانون اندیشه جوان

اینکه بدون توافق هسته ای نمی توان اقتصاد کشور را از رکود خارج کرد، سخن پوچ و بی منطقی است

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمين الصلاة والسلام على رسول الله و علي آله الطيبين الطاهرين و لعنة الله علي اعدائهم اجمعين.
سلام عرض می کنم خدمت برادران و خواهران عزیز و تشکر می کنم از مدیریت محترم کانون اندیشه جوان که فرصت حضور اینجانب در این نشست را فراهم کردند.
امروز در حالی بیست و ششمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام (رضوان الله علیه) را گرامی می داریم که خط تحریفگری آراء و مواضع امام (ره)، در سایه سکوت و برخورد گزینشی موسسه ای که قانوناً مکلف به پاسداری از مواضع امام (ره) است، کار خود را آغاز کرده است. عده ای در جهت دست یابی به منافع پوچ خود و با هدف رسیدن به امیال جاه طلبانه خود، در صدد ارائه تصویری دوگانه از مواضع بنیادی امام به نسل های جدید هستند. در واقع، می خواهند درباره مواضع امام که بنای انقلاب بر روی آن استوار شده است، تردید بوجود بیاورند و مواضع سست و غیر انقلابی شان را به عنوان مواضع امام جا بیندازند.  البته فرمایشات امام، هم مستحکم است و هم شفاف، لذا تحریف آراء و مواضع ایشان کار ساده ای نیست لکن همین تردید افکنی ها برای جریان انقلاب خسارت بار است بنابراین بنده پیشنهاد می کنم دوستان انقلابی ما، یک نهضت بزرگ برای بازخوانی افکار و اندیشه های امام به راه بیندازند و البته به بازخوانی صرف اکتفاء نکنند و وارد انطباق افکار و اندیشه های امام با گفتار و رفتار مسئولین هم بشوند. واقعاً باید دید آنهایی که ادعا می کنند در خط امام هستند چقدر در ادعای خود صادقند و عملکرد آنها چه نسبتی با افکار امام دارد.
بنده نیز در این سخنرانی عمدتا به دنبال بازتبیین اهم مواضع بنیادین امام (رحمة الله عليه) هستم.
یکی از مواضع بنیادین امام، ضدیت با غربزدگی و لیبرالیسم است. شما امکان ندارد در افکار امام، با غربزدگی و یا لیبرالیسم ذره ای مماشات مشاهده کنید. امام حقیقتاً در به چالش کشیدن غربزدگی و غربزده ها جدی است و  تاکید می کند، تا زمانیکه قبله کشور غرب است، این کشور و این ملت روی سعادت و خوشبختی حقیقی را نخواهد دید. مثلا ملاحظه کنید، ایشان می فرمایند باید هوشیار و بیدار و مراقب باشید که سیاست بازان پیوسته به غرب و شرق، با وسوسه های شیطانی شما را به سوی این چپاولگران بین المللی نکشانند.
بنده این مطلب را در یکی از نشست های اندیشه راهبردی از مقام معظم رهبری شنیدم که فرمودند، اگر امام نبود، عده ای دوباره استبداد را به این کشور برمی گرداندند. این یک واقعیت است که اگر امام و مقام معظم رهبری نبودند، لیبرال ها همان کاری را که در انتهای نهضت مشروطه کردند یعنی از یک طرف شیخ فضل الله نوری را به جرم مخالفت با مشروطه در میدان توپ خانه تهران به دار آویختند و زیر چوبه دار کف و سوت زدند، و از طرف دیگر، با دادن کشور به رضاخان، استبدادی قوی تر از استبداد قجری را به کشور تحمیل کردند و دیدید که کشور چه مصیبتی از پهلوی ها کشید.
یکی دیگر از مواضع اصولی امام، استکبار ستیزی و دفاع از مظلومین جهان است. از نظر امام، راس نظام استکبار جهانی رژیم ایالات متحده است؛ شما اگر مروری بر تاریخ معاصر جهان داشته باشید، تأیید خواهید کرد که منبع بیشتر مصیبت های عالم آمریکاست. در حقیقت، نقش آشکار یا پنهان ایالات متحده در عمده جنگ ها و آدم کشی های جهان و در غالب مظالم این عالم، غیرقابل انکار است. بنابراین، امام، امریکا را شیطان بزرگ می نامند. توجه داشته باشید که این یک شعار نیست؛ این، یعنی شیطان بزرگ بودن امریکا، باور عمیق امام است لذا همانطور که انسان مسلمان نباید حتی یک لحظه با شیطان کنار بیاید، نباید با آمریکا نیز که تجسم شیطان در این دنیاست، کنار بیاید. با این وصف، دیگر تعظیم کردن به آمریکا، لبخند زدن به او، اعتماد کردن به او، و توقع کنار گذاشتن خصلت های شیطانی از طرف این رژیم پلید، هیچ نسبتی با افکار امام و با خط امام ندارد بلکه ضد فکر و خط امام است. از طرف دیگر، امام معتقد است آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند چراکه برای امام ذات سست و شکننده جریان باطل کاملا روشن است. جریان باطل به تعبیر قرآن مانند بیت عنکبوت سست است و سرانجام آن، مرگ و نابودی است. بر این اساس، امام از آمریکا هیچ ترسی ندارد و واقعا اعتقاد دارد این رژیم در برابر ملت مؤمن ایران، هیچ غلطی نمی تواند بکند. شما ملاحظه بکنید، ایالات متحده در این 36 سالی که از عمر پربرکت انقلاب سپری شده است با تمام توان وارد مبارزه با انقلاب اسلامی شده است اما هر روز شکست جدیدی را از این انقلاب تجربه می کند. در حقیقت، تاکنون آمریکا در هیچ قضیه ای نتوانسته بر انقلاب اسلامی غلبه کند و امروز در برابر حرکت زنده و رو به رشد انقلاب کاملا درمانده شده است.
استقلال ایران، یکی دیگر از مواضع بنیادی امام است. بنده وقتی فرمایشات امام را مرور می کنم، ملاحظه می کنم، ایشان در اغلب بیاناتشان به نحو مستقیم یا غیر مستقیم بر روی ضرورت دست یابی به استقلال و سپس حراست از آن تاکید دارند. در واقع، بیانات و نوشته های امام مملو است از تاکید بر روی استقلال و رفع همه وابستگی ها به شرق و غرب. من تعجب می کنم کسانی که امروز ادعای پیروی از امام می کنند، چگونه به خود اجازه می دهند، به سمت ریختن قبح وابستگی و کم اهمیت یا بی اهمیت جلوه دادن استقلال و خوداتکایی بروند. حالا گفته می شود دیگر خودکفایی در همه زمینه ها منطق اقتصادی ندارد. بله، ما هم می دانیم لذا می گوییم منظور از خودکفایی در فرمایشات امام و مقام معظم رهبری، خود اتکایی است که معنای ساده آن، برخورداری قدرت تامین تمامی نیازهای ضروری کشور است. یعنی اگر روزی خواستند درباره یک کالای ضروری ملت را تحریم کنند، بلافاصله بتوانیم با استفاده از توانایی داخلی، آن را با برترین کیفیت تولید کنیم.
یکی دیگر از مواضع بنیادی امام، اسلامی شدن کل نظام است. در این زمینه، اولاً، امام احیاگر اسلام ناب محمدی (ص) در تاریخ معاصرند و ثانیاً، امام معتقد به اسلام سیاسی هستند که مولود اسلام ناب محمدی (ص) است. در حقیقت، امکان ندارد شما از اسلام خالص و حقیقی باخبر باشید و به آن ایمان آورده باشید، و بعد از بطن افکار یا عمل شما، سکولاریسم استخراج شود؛ اسلام ناب، اسلامی نیست که تماشاچی باشد، بلکه خود بازیگر اصلی و بی رقیب عرصه اجتماع و سیاست است. از طرف دیگر، توجه داشته باشید که نقطه مقابل اسلام ناب محمدی (ص)، اسلام آمریکایی صرفا به معنای اسلام غربزده و مقهور غرب نیست بلکه از منظر امام، اسلام جهال و متحجرین نیز مصداق بارز اسلام آمریکایی است و چه بسا اسلام جهال و متحجرین خطرناک تر از اسلام لیبرال باشد.
قانونگرایی، یکی دیگر از مواضع اصولی امام است. در نگاه امام، التزام به قانون چه قانون اساسی و چه قوانین موضوعه، چیزی نیست که قابل مسامحه باشد. برای حفظ ثبات در کشور و رفع گرفتاری ها، همه باید قانون را که در جمهوری اسلامی و با احراز عدم مغایرت آن با شرع مقدس از سوی شورای نگهبان، اسلامی است، رعایت کنند. کسی حق ندارد هر کجا قانون مطابق میلش بود به آن عمل کند و هر جا نبود به آن عمل نکند. بعضی ها اینگونه اند که قانون را با منافع خود می سنجند. هر کجا قانونی با منافع آنها سازگاری داشته باشد، فریاد قانونگرایی سر می دهند و برعکس، هر کجا قانون با منافع آنها در تضاد باشد، به آن بی محلی می کنند یا اصطلاحا، زیراب آن را می زنند. امام به صراحت به قانون شکنانی مثل بنی صدر می گوید شما غلط می کنید که قانون را قبول ندارید؛ قانون هم شما را قبول ندارد! در قضیه فتنه 88 چه اتفاقی افتاد؟ خوب، همین افرادی که امروز خودشان را به امام می چسبانند، به صراحت به ستیز با قانون برخاستند.  گفتند چون اسم ما از صندوق های رای بیرون نیامده است، قانون را قبول نداریم و با کشور و منافع ملی همان کردند که دیدید. قانون باید مبنا باشد و اگر اینگونه شد، کشور می تواند از فتنه گری های آینده با موفقیت عبور کند. من تعجب می کنم، مسئولین در کشور دائما می گوید فلان چیز با قانون اساسی مغایرت دارد. مثلا اختیار شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تایید صلاحیت رؤساي دانشگاه ها یا تعیین سیاست های کلی برای برنامه های پنج ساله توسعه و غیره. باید به ایشان گفت، همین حرف که فلان امر با قانون اساسی مغایرت دارد، خلاف نص قانون اساسی است چراکه تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است نه شما!
موضع بنیادی دیگر امام، ولایت فقیه است. اساسا این امام بود که ابر نظریه ولایت فقیه را ارائه داد و آن را به معنای جامع خود، از متن تعالیم اسلامی خارج کرد. در حقیقت، کاری که امام انجام داد، کنار زدن گرد و غبار زمان و همچنین کنار زدن تفکرات غلط و نمایان کردن ولایت فقیه در تعالیم اسلامی بود. خب، ملاحظه بفرمایید، امام ولایت فقیه را هدیه الهی برای ما توصیف می کنند و می فرمایند، پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد. از نظر امام، رمز عبور ملت ایران از پیچ و خم های پرمخاطره برای رسیدن به موفقیت، وجود ولایت فقیه و مهم تر از هر چیز، حمایت همه جانبه و قاطع ملت از آن است. شما نگاه کنید، اگر ما ولایت فقیه نداشتیم، انقلاب و نظام یک سال هم دوام نمی آورد. این ولایت فقیه است که موجب دوام نظام اسلامی و حفظ جمهوریت و اسلامیت آن شده است. لذا دقت بفرمایید، امروز، هم نقطه تمرکز دشمن بیرونی و هم ضد انقلاب در داخل، ضربه زدن به ولایت فقیه است چراکه تا زمانیکه ولایت فقیه باشد، این نظام پابرجا و پیشرو خواهد بود. حالا در چنین شرایطی، ببینید مدعیان پیروی از خط امام با ولایت فقیه چه می کنند. در فتنه 88 چه کردند و هم اکنون چه می کنند. حالا که دیده اند ولایت فقیه را نمی شود حذف کرد، به دنبال بی خاصیت کردن آن از طریق شورایی شدن و غیره یا تحت اختیار در آوردن آن از طریق مجلس خبرگان آینده هستند. مثل فیلم های تخیلی امریکایی، فکر می کنند به راحتی این کار را می کنند و ملت هم سکوت می کند! لذا نقشه می کشند که مثلا اینگونه ترکیب خبرگان را به نفع خود تغییر دهند فلان عنصر را وارد کنند و در حد رهبری او را بالا ببرند و غیره. این در حالی است که این ها باید آرزوی بی خاصیت کردن ولایت فقیه و یا دسترسی نااهلان و نامحرم به این جایگاه را به گور ببرند. این ملت به لطف خدا بیدار است و با شناختی که از جریان های فکری و سیاسی دارد، اجازه نمی دهد با ولایت فقیه که ستون خیمه نظام اسلامی است، چنین معامله ای بشود.
یکی دیگر از مواضع بنیادی امام، انقلابی گری و حفظ روحیه انقلابی در بین جوانان است. بعضی ها امروز می گویند، روحیه انقلابی برای همان چند سال ابتدای انقلاب بود، امروز دیگر روحیه انقلابی برای منافع ملی دردسر ساز است لذا انقلاب را حفظ کنیم لکن روحیه انقلابی را کنار بگذاریم! سئوال بنده از این افراد این است که مگر می شود به انقلاب باور داشت اما روحیه انقلابی پیدا نکرد؟ کسی که روحیه انقلابی ندارد، در حقیقت، با انقلاب خداحافظی کرده است. می خواهم تاکید کنم، اتفاقا این روحیه انقلابی است که مردم را در صحنه نگه داشته است. این روحیه انقلابی است که مردم را در قبال کشور و آرمان های والای آن غیرتمند کرده است. این روحیه انقلابی است که مردم را از بی تفاوتی در برابر سرنوشت کشور نجات داده است. بنابراین، روحیه انقلابی داشتن برای حفظ انقلاب و نظام و مقابله با دسایس نو به نوی دشمن، یک ضرورت است و بحمدالله امروز بر خلاف میل برخی، جوانان ایرانی دارای روحیه انقلابی هستند و اگر خدای ناکرده تجاوزی هم به کشور بشود، به مراتب قوی تر از جوانان دهه 60 برای دفاع از کشور به صحنه خواهند آمد.
موضوع دیگر، امام و حمایت از پابرهنه ها و مستضعفین است. امام می فرمایند، فقرا و متدینین بی بضاعت، گردانندگان و برپادارندگان انقلاب ها هستند؛ ما باید تمام تلاشمان را بکنیم تا به هر صورتی که ممکن است، خط اصولی دفاع از مستضعفین را حفظ کنیم. ملاحظه بفرمایید، می گویند خط اصولی. خب، جدای از اینکه امام پابرهنه ها را ولی نعمتان همه ما می دانند، تاکید می کنند که ما باید کوشش کنیم، که اخلاق کاخ نشینی را از این ملت بزداییم. از نظر امام، این اخلاق، اخلاق طاغوتی و میراث طاغوت ها در ایران است. لذا انقلابی بودن با اشرافیت، با تجمل گرایی، با دنیازدگی و با تکبر و این چیزها قابل جمع نیست. در جای دیگر امام می فرمایند یک موی سر این کوخ نشینان و شهید دادگان به همه کاخ ها و کاخ نشینان جهان شرف و برتری دارد. پس ملاحظه نمایید که امام سر این قضیه با کسی رودربایستی ندارد. حالا ببینید، کسانی که ادعا می کنند وارث امام هستند با حرم امام چه می کنند؟! من وقتی چند شب پیش عکس های حرم را دیدم، عمیقا متاسف شدم. سؤال من این است که به چه اجازه ای و با چه منطقی این جا را شبیه کاخ های پیروان اسلام آمریکایی درآوردید؟ چرا در ذهن نسل های جدید تناقض بوجود می آورید؟ از یک طرف دیدگاه ها و سلوک عملی امام درباره ساده زیستی و پرهیز از هرگونه اشرافیت را می بینند و وقتی به محل زندگی امام و حسینیه محقر جماران نگاه می کنند، شوکه می شوند و بعد می آیند حرم امام با چنین صحنه ای رویرو می شوند و گرفتار یک تناقض می شوند. مسؤلان خارجی هم وقتی جماران می آیند از ساده زیستی امام شوکه می شوند و قطعا برایشان سئوال بوجود می آید که چرا ساده زیستی ایشان را در حرم نمی بینند؟ بعد می بینیم می آیند با افتخار حرم جدید که از محل بیت المال ساخته شده را افتتاح می کنند و بی توجه به محرومین جامعه که کمرشان زیر بار مشکلات اقتصادی خم شده، زیر ستون های تجملی ساختمان های جدید آن، عکس یادگاری می اندازند. بنده می خواهم در اینجا تاکید کنم که وارث حقیقی امام کسی است که از حنجره او حرف های امام شنیده شود نه چیز دیگر؛ وارث واقعی امام کسی است که عمل او در تمامی زمینه ها، رنگ و بوی عمل امام را داشته باشد نه کس دیگر. ما امروز این را در کسانی که خود را وارث امام معرفی می کنند نمی بینیم. ما در فتنه 88 چیز دیگری دیدیم و در قضایای دیگر. می آیند یک شبه نام علامه و آیت الله برای خودشان می گذارند و سفر استانی و استقبال های چنین و چنان ترتیب می دهند. خوب اینجا که پاکستان و هند نیست که به همه طلبه ها علامه گفته شود. اینجا علامه تعریف دارد. به کسی علامه گفته می شود که هم زمان در چندین رشته مهم علمی در قله باشد. حالا شما در کدام رشته در قله علمی بسر می برید؟ کجاست کتاب های شما و نظریه های برجسته ای که ارائه داده اید؟ کدام جامعه علمی شما را به عنوان یک صاحب نظر بزرگ تایید کرده است؟ چرا به شعور مردم توهین می کنید؟
یکی دیگر از مواضع بنیادی امام، جهانی شدن انقلاب اسلامی به مثابه مقدمه ظهور حضرت ولی عصر (عج) است. امام، جهانی شدن انقلاب را ناشی از ذات انقلاب و تکلیفی که بر عهده دارد می بیند و در جایی می گویند، امیدوارم که این نهضت و این انقلاب منتهی بشود به ظهور امام عصر سلام الله علیه و امیدوارم که این انقلاب ما، به همه دنیا و برای همه مستضعفین، برای نجات همه مستضعفین به همه دنیا صادر شود. از منظر امام، انقلاب را باید جهانی کرد لکن نه به روش غربی ها در جهانی سازی. برعکس غرب که می خواهد خود را بوسیله فلج کردن مغزها و گرفتن هوشیاری از ملت ها جهانی کند، اسلام می خواهد خود را از طریق بیدار کردن ملت ها و آزاداندیش کردن آنها جهانی کند. انقلاب اسلامی نشان داده است برای جهانی کردن خود نیاز به کشور گشایی و امثال این کارها ندارد. فکر اسلام ناب محمدی (ص) در هر شرایطی در بین ملت ها و جوامع نفوذ می کند و کسی هم نمی تواند جلوی آن را بگیرد. بنده می خواهم این را مورد تاکید قرار دهم، که کسانی که در صحنه انقلاب مردود می شوند، در انقلاب حضرت حجت ارواحنا فداه جایی ندارند. انقلاب برای همه ما امتحان است و اگر از آن سربلند بیرون نیاییم، باید برای همیشه فکر یاری دادن امام زمان (ع) را از ذهن خود بیرون کنیم. لذا حواسمان باشد در چه شرایطی هستیم و بدانیم اگر خدای ناکرده این انقلاب شکست بخورد، شاید یک وقفه طولانی در ظهور اتفاق بیفتد چراکه قرار نیست انقلاب مهدوی (ع) با معجزه و کرامت پیش برود. باید مقدمات آن فراهم شود و این شیعیان حضرت هستند که با مجاهدت های بسیار و غلبه بر فتنه ها، مقدمه ظهور را فراهم می کنند.
خب از اینجا به بعد، می خواهم کمی راجع به مذاکرات هسته ای صحبت کنم که بی ارتباط با بحثمان یعنی بازتبیین مواضع بنیادی امام (ره) نیست.
دقت بفرمایید، ما به هیچ وجه با اصل مذاکره مخالف نیستیم و بر عکس ورود قوی و مبتکرانه در اینگونه مذاکرات را وظیفه و هنر دولت ها می دانیم. از طرف دیگر، ما برای آقایان مذاکره کننده احترام قائلیم و ضمن خداقوت گویی به آنها، القاء خائن بودن آنان را القاء کاملا غلط و دشمن شاد کن تلقی می کنیم. با این وجود، تمام حرف ما این است که یک میلیمتر نباید از خط قرمزها عبور شود و الا حاصل مذاکره برای ملت ایران، پشیزی ارزش ندارد. حفظ قدرت هسته ای ایران و پیشرفت کشور در این عرصه کلیدی، یک خط مرز است؛ برداشته شدن یکجا و هم زمان همه تحریم ها بلافاصله بعد از توافق، یک خط قرمز است؛ عدم بازرسی از مراکز نظامی یک خط قرمز است؛ عدم بازجویی از دانشمندان کشور یک خط قرمز است و چیزهای دیگری که رهبر معظم انقلاب به صراحت آن را بیان فرمودند. مراقب باشید که از این خط قرمزها عبور نشود.
مطلب دیگر در این زمینه، به تفکر پوچی برمی گردد که معتقد است بدون دست یابی به توافق، امکان اداره کشور وجود ندارد یا نمی توان کشور را از رکود اقتصادی خارج کرد. سئوال من از این افراد این است که اگر شما اعتقادی به استفاده از ظرفیت های منحصربفرد داخلی برای رونق بخشیدن به اقتصاد کشور نداشتید، چرا اساسا وارد صحنه سیاسی شدید و چرا این نظر را به صراحت به مردم نگفتید؟
باید توجه داشت که رکود اقتصادی با توافق، آن هم به هر قیمتی رفع نمی شود. رکود اقتصادی با جلوگیری از واردات بی رویه که کمر تولید را شکسته است و خیلی از کارخانه های کوچک و بزرگ را به تعطیلی کشیده است برطرف می شود. رکود اقتصادی با جلوگیری از خام فروشی به ثمن بخس برطرف می شود. رکود اقتصادی با مبارزه ریشه ای و سیستمی با مفاسد اقتصادی برطرف می شود. رکود اقتصادی از طریق مبارزه با اسراف ها و ریخت و پاش ها که قسم مهمی از آن در خود دستگاه های دولتی اتفاق می افتد برطرف می شود. رکود اقتصادی، با اصلاح نظام پولی و بانکی مریض کشور و گردش دائمی سرمایه ها در رگ های جامعه برطرف می شود. رکود اقتصادی با سپردن اقتصاد دولت زده به مردم و اجرای صحیح سیاست های کلی اصل 44 برطرف می شود. رکود اقتصادی با دانش بنیان کردن مدیریت کشور و تولید و عرضه برطرف می شود. رکود اقتصادی با خارج شدن از حلقه کشورهای غربی و آغاز مراودات اقتصادی هدفمند با کشورهایی که خارج از حلقه کشورهای غربی هستند برطرف می شود. امروز هر بچه ای می داند که بخش مهمی از مشکلات اقتصادی کشور محصول ضعف مدیریت دولت است نه تحریم ها و مادام که این ضعف مدیریت برطرف نشود، رفع تحریم و امثال این ها، هیچ کمکی به اقتصاد ایران نمی کند. بنابراین، باید مراقب بود آدرس غلط به مردم داده نشود. البته مردم ایران هوشیار هستند و این واقعیات را به خوبی درک می کنند.
در پایان عرایضم می خواهم این فرمایش امام را بخوانم که فرمودند، باید تمامی قدرت ها و ابرقدرت ها بدانند که ما تا آخرین نفر و تا آخرین منزل و تا آخرین قطره خون برای اعتلای کلمه الله ایستاده ایم. و بنده عرض می کنم، برای جوانان انقلابی ما هیچ چیز شیرین تر از فدا کردن جانشان برای حفظ انقلاب و میراث قدسی امام نیست.
والسلام علیکم و رحمة الله و بركاته.

https://r-gholami.ir/?p=948