سناریوهای آینده علم و تأثیر آن در شاخص های ارزیابی فعالیت های علمی

سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست سنجش و ارزیابی آیین نامه ارتقاء اعضاء هیات علمی دانشگاه ها، تهران، تالار فارابی موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی، سوم خرداد 1401

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله الطیبین الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین

ابتدا لازم می دانم به عنوان میزبان، ضمن خوش آمدگویی به حضار گرامی، از تک تک اساتید و محققان بزرگواری که دعوت موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را پذیرفتند و برای سخنرانی در این نشست مهم قبول زحمت فرمودند، کمال تشکر را داشته باشم. همچنین شایسته می دانم از برادر گرامی جناب آقای دکتر رضا ماحوزی که دبیری این نشست را عهده دار شدند و زحمات زیای برای برپایی نشست کشیدند، صمیمانه قدردانی نمایم.

همانطور که می دانید، عنوان بحث من در این نشست، «سناریوهای آینده علم، و تأثیر آن در شاخص های ارزیابی فعالیت های علمی» است. به توجه به ضیق وقت، مباحث خودم را در دوازده بند خدمتتان تقدیم خواهم کرد :

یکم. تردیدی نیست که آیین نامه ارتقاء اعضاء هیات علمی دانشگاهها، در رشد علمی اساتید و همچنین در پیشرفت علمی کشور نقش منحصربفردی دارد. من خیلی موافق بروکراسی‌زدگی در دانشگاه ها و گرفتن آزادی عمل از اساتید در فعالیت های علمی نیستم و آن را مانعی برای خلاقیت و نوآوری قلمداد می کنم اما از طرف دیگر، رویکرد آنارشیستی هم به دانش و دانشگاه ندارم. یعنی معتقدم حتماً باید در اداره دانشگاه ها و به ویژه در ساحت فعالیت اعضاء هیات علمی، نظم و برنامه عاقلانه و متعادلی وجود داشته باشد تا هم از اتلاف ظرفیت ها جلوگیری شود و هم امکان تقرّب به چشم انداز علمی کشور متصور باشد. از این منظر، آیین نامه ارتقاء اعضاء هیات علمی دانشگاه ها جدای از خوبی ها و نقاط قوتی که دارد و باید در مجالی مناسب فهرست شود، با چندین ضعف جدی روبروست : اولاً، تنوع و تکثر سلایق و ذائقه ها را به ویژه در عرصه روش، نادیده گرفته است. ثانیاً، رویکرد تخصصی‌اش به علوم و رشته های ذیل هر علم ( خصوصاً ساحت بین رشته ای و چند رشته ای ) ضعیف است. مثلاً برای کل علوم انسانی با 16 رشته گوناگون نسخه واحدی پیچیده است. ثالثاً، استثنائات آن به حد کفایت نمی رسد. مثلاً، امکان فعالیت آزادانه برای نخبگان و نوابغ علمی را سلب کرده است یا دست هیاتهای ممیزه را برای ارتقاء اساتیدی که به دلیل برخورداری از نبوغ علمی ( خارج از روال تعیین شده ) به دستاوردهای علمی فوق العاده رسیده‌اند می بندد. رابعاً. به نوآوری و نظریه پردازی های بزرگ بهاء زیادی نمی دهد. مثلاً اگر استادی در یک کرسی نوآوری یا نظریه پردازیِ رسمی، بالاترین امتیاز را بیاورد، نهایتاً طبق این آیین نامه، در حد یک کتاب یا قدری بیشتر برای آن امتیاز قائل می شوند. خامساً. آیین نامه ارتقاء، به پاسخگویی واقعی و غیر کلیشه ای به نیازهای مبتلابه کشور توسط اعضاء هیات علمی کم التفات است و سادساً. آیین نامه ارتقاء، از انعطاف لازم را برای انطباق حرکت علمی کشور با تحولات زمانه و مرزهای علمی جهانیِ برخوردار نیست و به ویژه نگاه آینده‌نگرانه آن ضعف های جدی دارد که بحث من در این سخنرانی درباره همین مطلب است.

دوم. آینده پژوهی علم و فناوری، یکی از عرصه های مهم در عین حال جذاب در دنیاست و سالانه صدها مقاله و کتاب خوب در این زمینه منتشر می شود. اغراق نیست اگر تاکید کنم که طی دهه های گذشته، اساس حکمرانی علمی و فناوری در دنیا آینده پژوهی بوده است. یعنی کشورهایی در حکمرانی علمی و فناوری موفق بوده و هستند که به آینده پژوهی در حکمرانی خود تکیه بیشتری داشته و دارند. شما می دانید که مرزهای علمی و فناوری در دنیا دائماً در حال جابجایی است. شاید هر سال این مرزها جابجا می شود. مهم ترین پرسش در آینده پژوهی علمی و فناوری این است که مرز علم و فناوری در بازه‌های زمانی گوناگون کجا خواهد بود و مهم تر از آن، چه عواملی در جابجایی مرزهای علمی و فناوری نقش کلیدی خواهند داشت؟ مادر آینده پژوهی عمومی به روند پژوهی خیلی بهاء می دهیم اما من معتقدم به قدری سرعت تحولات در ساحت علمی و فناوری سریع و غافل گیر کننده است که آینده پژوهی علمی و فناوری دیگر نمی تواند برای گمانه زنی درباره آینده، چندان بر روی روند پژوهی تکیه کند. به بیان واضح تر، در پیشرفت های برق آسای علمی و فناوری، عوامل پنهان فراوانند که همین عوامل ممکن است کل محاسبات آینده پژوه را به هم بریزد. مثلاً ممکن است به دلیل روابط سیستماتیک جهان طبیعت، یک کشف بزرگ علمی، همچون یک دومینو، صدها کشف علمی دیگر را هم دفعتاً به دنبال داشته باشد. به همین سبب، من معتقدم بهترین روش برای آینده پژوهی علمی، روش سناریو نویسی است. البته می دانید که سناریوها بی ارتباط با وضع گذشته و حال نیستند اما می توانند شرایط باز تری را برای پیش بینی آینده پیش روی آینده پژوه قرار دهند. به نظر من، آینده پژوهی علمی و فناوری ارتباط وثیقی با شناحت نبض جامعه جهانی دارد و چنانچه آینده پژوه ادراک عمیقی از جامعه به ویژه گسل های فعال و نیمه فعال آن نداشته باشد، معلوم نیست قادر به تهیه سناریوهای درست باشد ضمن آنکه برای آینده می توان با رویکردهای گوناگون به سمت سناریونویسی حرکت کرد. مثلاً رویکرد ارزش مدارانه، رویکرد کارکردگرایانه، رویکرد مسأله گرایانه و غیره که در جای خود محل بحث می باشد.

سوم. می توانستم درباره رابطه تنگاتنگ علم و فناوری در پرانتز صحبت کنم و برای آن در سخنرانی خودم یک بند مستقل در نظر نگیرم اما به دلیل اهمیت مناسبات علم و تکنیک، لازم است در قالب یک بند مستقل درباره آن نکاتی را عرض کنم. خب، شما عزیزان می دانید که علم و فناوری هر یک دنیای خاص خود را دارند اما از قرن 19 به بعد، این دو دنیا با هم به نوعی ادغام شده اند. چرا؟ برای اینکه نه تنها از بعد از انقلاب صنعتی، این علم است که زمینه ساز ظهور فناوری و به تبع آن گسترش صنعت است ولیکن به میزانی که فناوری و صنعت رشد می کند، علم را هم به رشد وادار می کند. اجازه بدهید کمی بیشتر توضیح دهم! اولاً، همه می دانیم که خیلی از فناوری ها تقلید و کپی برداری از سیستم اعجاب آور طبیعت است، پس هر میزان علم تسلط بیشتری به کارکردهای طبیعت پیدا کند، به طور طبیعی، امکان ظهور فناوری های جدید بیشتر فراهم می شود. از طرف دیگر، فناوری ها هرقدر پیچیده تر می شوند به محاسبات علمی دقیق به ویژه در علوم پایه، وابستگی بیشتری پیدا می کنند. ثانیاً، وقتی علم نقش بی بدیلی در رشد فناوری و به تبع آن صنعت داشت، صاحبان صنابع بزرگ، حمایت های بی دریغی را از علماء و دانشمندان می کنند که این حمایت ها، به رشد علمی بیشتری در جهان می انجامد. ثالثاً، از آنجا که خود علم در فرایند کشف، پردازش و تحلیل، به ابزارها و فناوری های پیشرفته محتاج است، زنجیره رشد فناوری در جهان به رشد علمی نیز کمک شایان توجهی می کند. یعنی علم و فناوری متقابلاً به پیشرفت یکدیگر کمک می کنند. همه اینها موجب می شود که رشد علم و فناوری را دو روی یک سکه بدانیم.

چهارم. جدای از وابستگی حیات و بقاء نظام سرمایه داری به تداوم برق آسای رشد علم و فناوری در جهان، نباید از نظر دور داشت که ارتقاء سواد و آگاهی در جهان و از همه مهم تر، چشیدن طعم قدرت و رفاهِ ناشی از تسلط بر طبیعیت، میل انسان به کشف ناشناخته ها را صدچندان کرده است. به هر حال نمی توان حب نفس و حب حیات و ماندگاری را در انسان ها نادیده گرفت؛ از طرف دیگر، علم در جهان مدرن دیگر به دنبال تداوم راه فلاسفه کلاسیک برای فهم ماهیت و کنه اشیاء و پدیده ها نیست بلکه مسأله اصلی در علم، فهم مکانیزم پیچیده و در عین حال سیستماتیک طبیعت است که بتوان از طریق آن، قدرت انسان و استقلال آن از طبیعیت و حتی خدا را بیش از پیش افزایش داد. با این ملاحظه، نه تنها میل انسان معاصر به رشد علم کم نشده بلکه همچنان علم نقش پیشران توسعه را در جهان بازی می کند. به بیان دیگر، هیچ کشور به اصطلاح توسعه یافته و یا در حال توسعه ای را نمی توان یافت که به سرمایه گذاری علمی در فرایند توسعه بهاء کافی نداده باشد یا تصور کند با رشد اقتصاد منهای علم، امکان دست یابی به توسعه واقعی وجود دارد.

پنجم. باز علاقمندم این مطلب را در یک بند مستقل مورد تاکید قرار دهم که بشر می داند آنچه تاکنون به آن چه در ساحت علم و چه در ساحت فناوری رسیده است، در برابر جهان بی انتهای علم ناچیز است. این فقط یک شعار نیست بلکه واقعیت هایی که انسان طی سده های اخیر خصوصاً در حال حاضر با آن روبروست، روشن می کند که به رغم همه پیشرفت های علمی و فناوری ای که انسان معاصر به آن دست یافته، هنوز نادانسته های آن نسبت به دانسته های آن بسیار ناچیز است و کم ترین شاهد برای اثبات این مدعا، قدرت مافوق تصور طبیعیت برای به کام مرگ کشاندن انسان است که در این زمینه تفاوت چندانی میان انسان های فقیر و انسان های غنی وجود ندارد. از انواع حوادث طبیعی چون سونامی و زلزله تا طوفان های عظیمی که بشر بر روی آن همچنان کنترلی ندارد تا انواع بیماری های ناشناخته و لاعلاج یا ویروس های مسری کشنده که هر از چندی، بینی انسانِ مغرور و سرمست از پیشرفت های علمی و فناوری را به خاک می مالد و به انسان تفهیم می کند که علی رغم همه تلاش هایی که انسان برای غلبه بر نادانسته ها صورت داده و دراین راه بیش از همه به طبیعت ظلم کرده است، همچنان طبیعت بر انسان فائق است و انسان در برابر طغیان های شناخته شده و ناشناخته طبیعت چاره ای جز تسلیم و قربانی دادن ندارد. البته ثمره باور انسان به غلبه نادانسته های خود به دانسته‌هایش، سبب می شود که تلاش او همچنان برای گشودن مرزهای علمی بیشتر و بیشتر شود و لذا نه تنها از میزان حرص و ولع انسان قرن حاضر نسبت به حرص و ولع انسان قرن مثلاً 18 و 19 چیزی کم نشده بلکه به مراتب بیشتر هم شده است.

ششم. شاید کمی زود باشد که وارد بحث سیاست جمهوری اسلامی در عرصه علم و فناوری بشوم اما به دلیل ضیق وقت چاره ای ندارم در همین جا بر روی این مطلب تاکید کنم که سیاست قطعی نظام جمهوری اسلامی که به ویژه از سوی رهبر انقلاب بارها مورد تاکید قرار گرفته است، نه تنها تقرّب به مرزهای علمی است، بلکه سرمایه گذاری های وسیع و هوشمندانه برای تقویت چرخه نوآوری و به دست آوردن نقش پیشتازانه در علم و فناوری در جهان است. یعنی نظام اسلامی با وجود تفاوت هایی که در جهان بینی خود با جهان بینی مدرن دارد، و علی رغم ادراکی که نسبت به سهم مدرنیسم در پیشرفت علم و فناوری در جهان دارد، جنبه های مثبت رشد علم و فناوری را نسبت به جنبه های منفی آن بیشتر می داند و بنا ندارد با کناره گیری از قافله علمی ذنیا و تن دادن به نوعی انزوای خودخواسته، کشور را از ثمرات رشد علمی و فناوری خصوصاً در ساحت احیاء تمدن نوین اسلامی محروم کند. در واقع، به اجمال عرض می کنم که این جمع بندی در سیاست گذاری های کلان علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران مشاهده می شود که با فهم برخی مضرات علم و فناوری مدرن و البته تلاش عملی برای کاهش این مضرات، کشور در میدان تعامل و هم افزایی جهانی به منظور گسترش مرزهای علمی مشارکت نموده و جدای از فراهم ساختن فرصت های پیشرفت همه جانبه برای خود، سهم مهمی نیز در حرکت جهانی برای گشودن راه های بسته علمی داشته باشد. البته طبیعی است برای ما مانند هر کشور دیگری، اولویت اول، بهره گیری از علم و فناوری برای پیشرفت خودمان می باشد اما روشن است که پیشرفت علمی حتی با نیت پیشرفت ملی، جر با مشارکت موثر و پیشتازانه در حرکت علمیِ جهانی امکان پذیر نیست هرچند موانعی نیز از طریق قدرت های بزرگ برای مشارکت نخبگان ایرانی در مشارکت های علمیِ جهانی ایجاد شده است.

هفتم. اگر پس از این مقدمه طولانی بخواهم وارد ساحت آینده پژوهی علمی و فناوری بشوم، بحث را با این پرسش آغاز می کنم که رویکرد آینده علم و فناوری بیشتر به چه سمت است؟ به بیان دیگر، امروز بشر چه آرمان یا هدفی در میدان علم و فناوری در سر دارد؟ برای پاسخ به این پرسش بسیار مهم، چاره ای جز مطالعات جامعه شناسانه و حتی سیاسی وجود ندارد. همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، تا آینده پژوه، نبض جوامع جهانی که امروز در اثر رشد اعجاب آور فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی به ویژه فضای مجازی، به یک محیط زیست تقریباً اشتراکی دست یافته است، را در دست نداشته باشد، قادر به پاسخگویی به این پرسش نیست. البته می دانیم که هرنوع مطالعه جامعه شناسانه و حتی سیاسی در این زمینه، مستلزم دسترسی به یکسری بیگ دیتاها است. طبیعی است که من به این بیگ دیتاها دسترسی ندارم اما می توانم بر اساس مخرج مشترک دیدگاه های صاحب نظران جهانی به تعدادی گزاره آزاد درباره رویکرد آینده علم و فناوری دست پیدا کنم که شاید لااقل در شکل دهی به فرضیه مطالعه جامعه شناسانه ما و حتی تهیه سناریوهای محتمل نقش آفرین باشد. این گزاره ها عبارتند از :

الف. غلبه بر بیماری های لاعلاج یا صعب العلاج

همه می دانیم که بشر همچنان با بیماری های لاعلاج یا صعب العلاج زیادی مانند انواع سرطان ها روبروست که سالانه میلیون ها نفر را از فقیر و غنی به کام مرگ می کشاند. در چنین شرایطی، طبیعی است که همچنان در آینده بخش مهمی از ظرفیت های علم و فناوری جهانی معطوف پیدا کردن راه های جدید برای غلبه نسبی بر این جنس بیماری ها بشود هرچند باید توجه داشت که تداوم سوء استفاده دهشتناک بشر از محیط زیست به افزایش این نوع بیماری ها کمک می کند و متاسفانه در شرایط فعلی و آینده جهان، پایانی برای این بیماری ها متصور نیست. در این جهت، جدای از توجه به تقویت روش های رایج امروزی، علوم یا فناوری های نظیر فناوری نانو، دانش سلول های بنیادی، علوم ژنتیک به ویژه ساحت ژنومیک، نقش مهمی در این زمینه بازی خواهند کرد. یعنی جدای از کاربردهای پرشمار دیگری که مثلاً فناوری نانو در عرصه های گوناگون دارد، این فناوری به منظور غلبه بشر بر بیماری های لاعجلاج یا صعب العلاج با رشد چشم گیری روبرو خواهند شد.

ب. مصونیت بخشی در برابر حملات بیولوژیک  اعم از طبیعی و غیر طبیعی

نباید تصور کرد هر نوع حمله بیولوژیک لزوماً برنامه ریزی شده و مستقیماً از سوی انسان ها طراحی می شود. خیر، برخی از حملات بیولوژیک عکس العمل طبیعی مواجهه خصمانه انسان با طبیعت است هر چند حملات بیولوژیک از سوی انسان ها به همدیگر هم در جای خود قابل توجه است. آنچه مهم است، بشر برای غلبه بر این نوع حملات به پیشرفت علوم و فناوری های زیستی توجه مضاعفی نشان خواهد داد و این علوم و فناوری ها در آینده سهم به سزایی از سرمایه گذاری های علمی را به خود اختصاص می دهند.

ج . به تاخیر انداختن مرگ کره زمین

 مرگ کره زمین یک داستان تخیلی نیست بلکه امروز بشر خیلی بیشتر تر از آنچه قابل تصور است به نابودی کره زمین نزدیک شده است؛ همه این ها در حالی است که تمدن مدرن با وجود ضربات اساسی ای که تاکنون در اثر بهره کشی نامعقول و نامتعادل و ظالمانه از کره زمین داشته است، همچنان فکر بهره کشی ظالمانه و البته بیش تر، از این کره خاکی را از سر خود بیرون نکرده است. در عین حال، روز به روز بر تعداد دلسوزان صیانت از محیط زیست بیشتر و بیشتر می شود و جهان به نحو اجتناب ناپذیری به سمت مقابله با عوامل نابودی کره زمین از جمله افزایش گازهای گلخانه ای پیش خواهد رفت. در این جهت، جایگزین یابی برای سوخت های فسیلی به مثابه منبع اصلی و ارزان انرژی در دنیا، موضوعی است که همچنان دنبال خواهد شد و ما در آینده شاهد گسترش چشم گیر فناوری های به اصطلاح سبز خصوصاً در عرصه تأمین انرژی خواهیم بود.

د. رفاه و قدرت بیشتر

با وجود کمک شایان توجهی که علوم و فناوری ها به رسیدن بخش عمده جمعیت بشر به رفاه و راحتی بیشتر داشته است، همچنان انسان دست از تلاش برای رسیدن به رفاه بیشتر و در سر پروراندن رویاهای زیبا در این زمینه نکشیده است. این سطح از رفاه می تواند در برخی از طیف های اجتماعی جنبه تجملی و لوکس داشته باشد اما کاربرد آنها در زندگی، به بخشی از سبک زندگی انسان مدرن تبدیل شده است. در این جهت، در آینده نزدیک شاهد گسترش برخی فناوری ها مانند فناوری هوش مصنوعی و نقش آن در گسترش وسائل نقلیه خودران، کاربرد وسیع تر و ارزان تر انواع رباط ها، اشاعه کشاورزی فوق مدرن با استفاده از زنجیره ای از فناوری هایی مانند ماهواره ها و فضای مجازی، پیگیری برای رسیدن به برق بی سیم، تکنولوژی کربنی، چاپ سه یعدی و غیره خواهیم بود که البته هر یک از این ها می تواند دومینو وار در رشد علم و فناوری اثرگذار باشد.

هـ. تولید بیشتر تسلیحات دفاعی و تهاجمی جدید

 چه امروز و چه در آینده، تقریباً انواع علوم و فناوری های جدید در زمینه تولید انبوه جنگ افزارهای پیشرفته تر نقش آفرین بوده و هستند و کشورهایی که سیاست تهاجمی نیز ندارند خود را مجبور به حفظ توانمندی های علمی و فناوری در این ساحت برای دفاع از خود می بینند. شوربختانه فرایند تولید همین سلاح های مرگ بار نسبت وثیقی با رشد کلان علمی و فناوری در جهان هم دارد؛ یعنی می تواند منطقه مشترک عظیمی برای علوم و فناوری جنگی و غیر جنگی در نظر گرفت. جدای از این واقعیت، گمانه زنی ها نشان می دهد که در آینده، فناوری های دخیل در تولید هواپیماهای بدون سرنشین و یا گسترش فناوری های مرتبط با جنگ الکترونیک و حتی کشاندن حملات به نقاطی از زمین، از طریق فضا، عرصه هایی است که روی آن سرمایه گذاری های وسیعی صورت خواهد گرفت.

و.گرایش به گسترش روز افزون ارتباطات و تعاملات ( زندگی مجازی )

هرچند تقربیاً دو دهه از شکل گیری فضای مجازی به مثابه مجموعه‌ای عینیت یافته از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطاتی به علاوه سایر علوم و مهارت های انسانی به ویژه هنر گذشته است اما نباید از این واقعیت غافل بود که نه تنها هنوز فضای مجازی در ابتدای راه است بلکه از میل و گرایش انسان ها به بسط و تعمیق ارتباطات و تعاملات خود از طریق فضای مجازی که البته به تغییر خیلی از مناسبات مدنی و حتی شکل گیری یک تمدن تازه بشری نیز منجر خواهد شد کاسته نشده است. در واقع، بشر با وجود آنکه تهدیداتی از ناحیه گسترش فضای مجازی احساس می کند اما درکل، فرصت های مجازی را به تهدیدات آن کاملاً ترجیح می دهد. با این وصف، طبیعی است که فضای مجازی و مجموعه علوم و فناوری های مرتبط با آن، در آینده با پیشرانی نسل های جدید فناوری های ارتباطاتی یعنی g5 یا g6 با توسعه چشم گیری روبرو خواهد شد. از هوش مصنوعی و جهان رباتیک که یکی از اعجاب انگیر ترین کاربردهای آن را باید در فضای مجازی جستجو کرد تا فراگیر شدن اینترنت اشیاء و پیامد های علمی و فناوری آن؛ از تولید بیگ دیتاها و نقش آن در مدیریت جهانی تا بلاک چین و نقش آن در انقلاب افتصادی در دنیا؛ از رایانش ابری تا واقعیت مجازی و واقعیت افزوده؛ از متاورس و کاربرد وسیع لنزهای هوشمند در آن تا دهها فناوری خُرد دیگر.

ز. نیاز بشر به سیستم ابرمحاسباتی

بسیاری از پیشرفت های عظیم علمی و حتی فناورانه، نیازمند امکان محاسبات عظیمی است که در گذشته یا انجام آن متصور نبود یا نیازمند تجمیع و اتصال هزاران رایانه بود، در حال حاضر، این محاسبات عظیم از طریق توسعه مکانیک کوانتوم و خلق رایانه های کوانتومی با پایه جدید محاسبات عظیم و باور نکردنی کوانتوم، امکان پذیر شده است. هرچند هنوز تعداد اندکی از این رایانه ها در جهان ساخته شده اما فناوری آن در اختیار بشر قرار گرفته و در سال های آینده، نه فقط این رایانه ها در تعداد بالایی در دنیا توزیع و مورد استفاده قرار خواهد گرفت بلکه ورود مبنای محاسبات بسیار دقیق کوانتومی به دنیای علم و فناوری، تحولات عظیمی را در جریان علم و فناوری پدید خواهد آورد.

ح. نیاز بشر به منابع عظیم و تحول آفرین انرژی

جدای از مباحثی که درباره گرایشات اجتناب ناپذیر بشر به فناوری های سبز و در رأس آنها انرژی های تجدید پذیر بیان شد، مدل های کنونی توسعه جهانی، صرف نظر از درست یا غلط بودنِ پارادیم حاکم بر آن مدل ها، نیازمند منابع عظیم انرژی است که خصوصاً پس از نفت و گاز، در صدر آن، انرژی هسته ای است. هرچند فناوری های کلاسیکِ انرژی هسته ای هنوز در سطح وسیع مورد استفاده قرار می گیرد اما فناوری همجوشی هسته ای بر عکس شکاف هسته ای، فناوری ای است که در صورت گسترش آن در آینده، می تواند حجم تولید انرژی هسته ای را دهها برابر افزایش دهد که در اینصورت بخش مهمی از نیاز بسیاری از کشورها به انرژی از این طریق هرچند با قیمیت بالاتر از سوخت های فسیلی قابل تأمین بوده و حتی امکان های جدیدی را برای شکل گیری فناوری های تازه خصوصاً در عرصه هوا- فضا فراهم می کند.

ط. میل بیشتر به استفاده از فضا

اگر در گذشته موضوع سفر بشر به فضا با تخیلات عجیب و غریب درآمیخته بود، و تصویر ملموس و قابل فهمی از سرمایه گذاری های هنگفت قدرت های بزرگ بر روی پروژه های فضایی وجود نداشت، اما امروز چندان فهم دلایل این همه اهتمام قدرت ها بر روی فضا چندان دشوار نیست. جدای از پیدا کردن راهی برای زیست بشر در آینده در برخی کرات، امروز باز کردن ابواب جدیدی از دانش به ویژه دانش فیزیک و شیمی به کمک آزمایش بر روی قوانین متفاوت حاکم بر سایر سیارات، موضوع بهره گیری از منابع غنی معدنی موجود در سایر سیارات، تسلط بیشتر از طریق فضا بر روی کره زمین و حتی اقدامات نظامی علیه کشورها از این طریق، پروژه های عظیم عرصه هوا و فضا را معنادار تر کرده است. به نظر می رسد یکی از ساحت های مهمی که در آینده بخش مهمی از ظرفیت های دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی دنیا را به خود مشغول می کند، پروژه های زنجیره ایِ حوزه هوا و فضا و البته اندیشیدن به پیامدهای مثبت و منفی آن می باشد.

ی. باز کردن گره های شناختی و عبور از بن بست ها

باید قبول کرد که به رغم گسترش علوم انسانی و اجتماعی طی چند سده اخیر و در آمیختن این علوم با علوم طبیعی، همچنان علوم انسانی موجود نتوانسته به بسیاری از پرسش های بشر در ساحت های گوناگون پاسخ روشنی ارائه کند. در این میان، رویش علوم شناختی بر پایه کشف دنیای اعجاب آور مغز و ذهن انسان و هم افزایی رشته هایی چون فلسفه ذهن، روان شناسی، زبان شناسی و هوش مصنوعی و کارکردهای پیچیده حاصل از آن، راه تازه ای را برای جبران ضعف های علوم انسانی و اجتماعی فراهم کرده است. البته باید پذیرفت که علوم شناختی یکی از شاخه های علوم تجربی است و طبیعی است که به رغم مزیت هایی که می تواند برای کشف و پیش بینی مسائل اجتماعی و حتی ارائه برخی تجویزات در این عرصه بوجود آورد، همچنان سایه نسبیت‌گرایی را بر روی علوم انسانی نگه خواهد داشت. از طرف دیگر، گسترش علوم شناختی، بشر را بیش از گذشته از متافیزیک و اثرات عمیق آن بر روی حیات فردی و اجتماعی بشر محروم خواهد کرد. در عین حال، این عرصه علمی با دلیل گشایش هایی که در شناخت نوع مواجهه انسان با عناصر حاکم بر حیات فردی و اجتماعی خود بوجود می آورد و نیز توانایی منحصربفردی که در پیش بینی پذیر کردن کُنش های انسانی دارد، بسیار مهم و تحول آفرین پیش بینی می شود.

ک. گرایش به علم دینی  

هرچند تصور می شود که بحث از علم دینی عمدتاً در دنیای اسلام و به طور خاص در ایرانِ پس از انقلاب مطرح شده و دنبال می شود اما واقعیت این است که موضوع علم دینی در جهان مسیحیت نیز در جای خود محل توجه می باشد. آنچه مسلم است، جهان مؤمنین ضمن بدبینی به علم الحادی و سکولار، و با باور عمیق به مسیرهای منحصربفردی که دین برای فهم، پیش بینی و حل مسائل اجتماعی باز کرده است، معتقدند می توان در آینده با اتکاء به علم دینی، و دخالت دادن آموزه های متافیزیک، بسیاری از ناکامی های علوم انسانیِ سکولار را جبران کرد. با این وصف، به نظر می رسد ما در آینده با توسعه علم دینی و حتی ادغام آن با علوم انسانیِ متداول روبرو خواهیم بود که البته رویکرد های پست مدرن به علم نیز ( هرچند چنین نیتی ندارد ) زمینه شکل گیری علم دینی را تا حدی هموار می کند.

 هشتم. چقدر جهت گیری های آینده علم درست است؟

من موافق مطلق گویی درباره جهت گیری های علم و فناوری در دنیا نیستم. حتی درباره دستاوردهای علمی و فناوری در جهان مدرن، سیاه و سفید نگاه کردن به مدرنیته را نمی پسندم و تصور می کنم اولاً می توان بخش مهمی از دستاوردهای دانش مدرن را به نفع ارزش های الهی تغییر داد و ثانیاً، همه آنچه به عنوان پیشرفت های علمی و فناوری سراغ داریم لزوماً محصول اختصاصی مدرنیسم نیست. با این حال به نظر می رسد : جهت گیری های علمی و به تبع آن فناوری در آینده همچنان از مشکلات زیر رنج خواهد برد :

– سایه نظام سرمایه داری و لیبرالیسم بر عمده میدان علم و فناوری می افتد.

– قدرت های بزرگ، بیش از گذشته از علم و فناوری در جهت شکل دهی معادلات سیاسی استفاده خواهند کرد.

– بخش بیشتری از علم و فناوری در جهت پروژه های سلطه گرایانه و برنامه های سیاه استفاده خواهد شد.

– حضور اخلاق در برنامه علم و فناوری به ویژه کارکردهای آن بیش از پیش مغلوب رویکردهای نفع گرایانه خواهد شد.

– با وجود مخاطرات جدی زیست محیطی در جهان، همچنان علم و فناوری خط قرمزهای زیست محیطی را رعایت نخواهند کرد.

نهم. آیا سرنوشت ما قرار گرفتن در جایگاه مقلد است یا می توان مبدع بود؟

همانطور که در ابتدای سخن و به مناسبت بیان سیاست های جمهوری اسلامی در عرصه علم و فناوری اشاره کردم، سیاست ما عبور از نقش مقلد و رسیدن به نقش مبدع در حوزه علم و فناوری است؛ بنابراین اگر به اهداف کشور در سال های اخیر توجه بیشتری مبذول شود، نه تنها ارتقاء مرتبه کشور در ساحت های علمی گوناگون مورد تاکید قرار می گیرد، بلکه به صراحت از اهمیت عبور از مرزهای علمی سخن گفته می شود. شاید به نظر برسد که عبور از مرزهای علمی یک هدف دست نیافتنی است اما واقعیت این است که رسیدن جمهوری اسلامی به رتبه چهارم در فناوری فوق پیشرفته نانو، آن هم ظرف کمتر از 15سال، امکان دست یابی به رتبه اول جهانی و سپس پیشتازی در بعضی فناوری های دیگر را نفی نمی کند.

دهم. حرکت در مرز علمی و مبدع بودن نباید به امری تشریفاتی تبدیل شود

آنچه مسلم است عبور از مرز علمی و مبدع بودن لوازم و اقتضائاتی دارد که اگر در کشور مدنظر قرار نگیرد، این موضوع در حد شعار و یا یک امر تشریفاتی تقلبل خواهد یافت. به نظر می رسد، از جمله مهم ترین لوازم مبدع شدن در عرصه علم و فناوری می توان به سه مورد زیر اشاره داشت :

– زنجیره ای دیدن علم و فناوری ( نه نقطه ای دیدن آن )

– رشد علم و فناوری در میدان عمل و کاربرد وسیع و فراگیر آن در کشور

– حضور موثر در میدان ارتباطات و تعاملات جهانی

یازدهم. نباید انرژی و ثروت کشور صرف پاسخگویی به نیازهای کشورهای قدرتمند گردد

یکی از دغدغه های درستی که طی سال های اخیر شکل گرفته است، نقش آیین نامه ارتقاء و سیاست های علمی و فناورانه کشور در تقدم بخشی به نیازهای کشورهای قدرتمند به جای کشور خودمان می باشد. فهم این مهم نیازمند قدری توضیح است. تاکید بیش از حد نظام آموزش عالی بر روی تولید مقالات در چارچوب ISI يا اسكوپوس و غیره و استانداردهای حاکم بر این پایگاه‌ها، به طور نانوشته ای محققان کشور را به سوی پاسخگویی به مسائلی سوق می دهد که بیش از آنکه مسائل روز و مبتلابه کشور محسوب شود، مسائل روز و مبتلابه کشورهای توسعه یافته به شمار می رود. در این صورت، عملاً کشور ما با وجود سرمایه گذاری های وسیع در حوزه علم و فناوری، بیش از آنکه بتواند از ماحصل این سرمایه گذاری به نفع پیشرفت خود استفاده کند، به کشورهای قدرتمند خدمات علمی ارائه می کند و جالب اینکه کشور ما در حالیکه می تواند به مسائل تراز اول دنیا بپردازد، هنوز در برخی مسائل ابتدایی در داخل، وابسته است و سیستم علمی و فناوری کشور معمولاً به این مسائل پاسخ سزاواری نمی دهد. با همه این ها، یک تبصره مهم در اینجا باید زده شود و آن اینکه، جداسازی سیستم علمی جمهوری اسلامی از دنیای علم به اسم پاسخگویی به نیازهای روزِ داخلی، موجب می شود که عملاً تقرّب به مرزهای علمی برای دانشمندان ایرانی غیرممکن شود و حتی زمینه عقب ماندگی های بزرگ از مرزهای علمی را برای کشور فراهم نماید. با این ملاحظه، به نظر می رسد نظام علمی کشور ما باید به دنبال راه حلی باشد که ضمن استفاده از پیشرفت های علمی و فناوری برای پاسخگویی به نیازهای داخلی، شرایط حضور موثر دانشمندان کشور در صف اول میدان های جهانیِ علم و فناوری را نیز منتفی نکند. این، یکی از پیچیده ترین و سخت ترین تغییراتی است که باید در آیین نامه ارتقاء فعلی صورت گیرد.

 دوازدهم. چگونه باید در آیین نامه ارتقاء سیاست های آینده نگاری علم و فناوری را ملحوظ کرد؟

من در پایان سخن، مایلم بحث خود را در قالب چند اصل مهم جمع بندی کنم :

اصل اول. تفکر حاکم بر آیین نامه ارتقاء باید در قبال تحولات آینده علم و فناوری کاملاً هوشیارانه باشد و سناریوهای گوناگونی را در این عرصه مدنظر قرار دهد. از میان سناریوها، باید سناریوی مطلوب جمهوری اسلامی روشن باشد.

اصل دوم. آیین نامه ارتقاء باید در قبال تحولات آینده انعطاف پذیر بوده و خود را از ایستایی و جمود نجات دهد.

اصل سوم. آیین نامه ارتقاء باید بستر لازم برای مواجهه مبتکرانه اساتید با آینده یا آینده های محتمل به ویژه آینده مطلوب را ایجاد کند.

اصل چهارم. هرچند بر روی ارتباط زنجیره ای علم و فناوری تاکید ویژه ای صورت گرفت، اما زنجیره ای دیدن علم و فناوری منافاتی با تعیین نقاط کانونی یا نقاط حائز اولویت- و پیش بینی مشوق هایی برای تمرکز بیشتر اساتید بر روی آنها- منافاتی ندارد.

اصل پنجم. آیین نامه ارتقاء برای ایجاد زمینه های مساعد جهت مواجهه خلاقانه اساتید با آینده، چاره ای جز به رسمیت شناختن تعاملات بین المللی در حوزه علم و فناوری ندارد اما نباید مواجهه آن با تعاملات بین المللی منفعلانه باشد.

اصل ششم. مواجهه آیین نامه ارتقاء با هر گونه نوآوری نمی تواند یکسان باشد و طبعاً باید نوآوری ها را متناسب با آثار کلان آن مورد سنجش و امتیاز دهی قرار دهد.

اصل هفتم. از آنجا که بخش قابل توجهی از اساتید از ظرفیت نوآوری و تقرب به مرزهای علمی برخوردار نیستند، می بایست برای آنها در آیین نامه ارتقاء نقش بسترساز منظور شود.

اصل هشتم. آیین ارتقاء باید به شکل قاعده مندی آزادی عمل محققان نخبه را در فعالیت های علمی نوآورانه را به رسمیت شناخته و خطرپذیری لازم در این زمیته را به رسمیت بشناسد.

از توجه شما عزیزان سپاسگزارم.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

https://r-gholami.ir/?p=2760