سخنی با رئیس جدید سازمان صدا و سیما

جا دارد به جناب آقای دکتر علی عسگری، رئیس سابق رسانه ملی خسته نباشید و به جناب آقای دکتر پیمان جبلی، رئیس جدید این رسانه تبریک عرض کنم. به نظرم‌ رسید شایسته است در آستانه آغاز به کار دوره جدید مدیریتی رسانه ملی، چند جمله ای خطاب به جناب دکتر جبلی عزیز در باب اولویت ها و جهت گیری های اصلی رسانه ملی به همراه چند تذکر مشفقانه حضورشان تقدیم کنم. امیدوارم مفید واقع گردد.
به نظر می رسد با ملاحظه اطلاعات و تحلیل هایی که از شرایط موجود و پیش رو در اختیار داریم، جا دارد اولویت ها و جهت گیری‌های اصلی رسانه ملی در ساحت محتوا، ناظر بر موارد زیر باشد :
یکم. تقویت سرمایه اجتماعی که به دلیل عملکرد فاجعه‌بار دولت آقای روحانی و سایر عوامل، من‌جمله عدم سرمایه‌گذاری کافی و هوشمندانه فرهنگی، به شدت کاهش یافته است.
دوم. خلق امید به آینده که ناکارآمدی های مدیریتی به علاوه تبلیغات گسترده جریان رسانه ای ضد انقلاب، آنرا در نسل جوان به ویژه دانشجویان تا حد زیادی از بین برده است. ( ما امروز ظرفیت ها و نقاط قوت فراوانی داریم که با اتکاء به آنها می‌توانیم امید را در دل جوانانمان زنده کنیم. )
سه. افزایش نشاط و سرزندگی که مشکلات کشور از جمله فشارهای اقتصادی و ویروس منحوس کرونا و مصائب و خسارات سنگینی که از این ناحیه به مردم‌ وارد شده، به شدت کاهش یافته است.
چهار. تقویت هویت ملی و دینی که در اثر تبلیغات وسیع علیه دارایی های ایرانی- اسلامی ملت و نیز پروژه جهانی شدن در سال‌های گذشته با ضعف روبرو شده است.
پنج. ارائه تصویری صحیح و واقع بینانه از جمهوری اسلامی با این ملاحظه که در طول سال های گذشته هیچگاه خود جمهوری اسلامی نیز برای شکل گیری این تصویر تلاش درخوری نکرده و در نقطه مقابل، جریان رسانه ای ضد انقلاب در تصویرسازی کاذب از جمهوری اسلامی از هیچ‌ کوششی دریغ نکرده است.
شش. بالا بردن توان درک صحیح مردم – به ویژه نسل های جوان- از منافع و مصالح ملی که هم اکنون پاشنه آشیل جمهوری اسلامی محسوب می شود. هر ایرانی باید با معیارهای دقیق قادر به تشخیص نسبی منافع و مصالح‌ ملی چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت و سپس دفاع از آنها باشد.
هفت. بالابردن مشارکت سیاسی که یکی از مؤلفه های حیاتی مردم سالاری دینی است و برخی رفتارها و گفتارهای نامعقول به علاوه فقدان درک عمیق این مقوله و به تبع آن، عدم ریل گذاری صحیح، هم اکنون آنرا به حداقل رسانده است.
هشت. اصلاح فرایندی فرهنگ عمومی و سبک زندگی که از معایب و کاستی های قابل توجهی برخوردار است و همچنین رواج سبک زندگی اسلامی و منزوی ساختن سبک زندگی منحط و مخرب غربی به زبان ملموس و جذاب
نه. بالابردن توان خردورزی و رواج اندیشه فلسفی در بین مردم به ویژه کودکان و نوجوانان که لازمه پیشرفت و تمدن سازی است.
ده. رونق نقد و آزاداندیشی که در حال حاضر به دلیل وجود روحیه احتیاط و محافظه کاری و نداشتن یک سیاست معقول از رونق لازم برخوردار نیست یا تابع عدالت و توازن فکری نمی‌باشد.
یازده. چهره سازی از عناصر موفق اجتماعی، اقتصادی و علمی اعم از مردان و زنان در اقصی نقاط کشور حتی روستاها و نجات‌ مردم‌ از سلبریتی‌گرایی با محوریت بازیگران و فوتبالیست‌ها
دوازده. تبدیل عدالت طلبی مشروع، اخلاقی و عالمانه به مثابه یک جریان حاکم بر کشور و تثبیت و نهادینه سازی آن بر پایه یک اندیشه اسلامی روشن و‌ کارآمد
سیزده. تبیین حقوق و آزادی های مشروع اعم از فردی و عمومی و صیانت و پاسداری مجدانه و بی تعارف از آن در کشور
چهارده. معرفی اسلام ناب محمدی (ص) و وجوه منحصربفردِ مترقی، پیشرو و تعالی‌بخش آن، به همراه مرزبندی اسلام ناب با اسلام جعلی و منحرف چه از نوع اسلام آمریکایی و انگلیسی چه از نوع اسلام متحجرین مقدس نما و نادان
پانزده. ارائه تصویری حقیقی و محسوس از افول و غروب پرسرعت تمدن غربی در کل جهان و عوامل اصلی و عبرت آموز آن
شانزده. کمک جدی به دولت سیزدهم در جهت رفع عقب ماندگی ها، حل مشکلات و گرفتاری های مبتلابه مردم و قرار دادن مجدد کشور بر روی ریل پیشرفت و خنثی سازی عملیات تبلیغی بی‌رحمانه علیه این دولت
هفده. احیاء مجدد گفتمان پیشرفت همه جانبه و عدالت محور در کشور و فراهم‌ سازی بسترهای آن به ویژه بستر فرهنگی
علاوه بر آنچه به صورت مختصر درباره اولویت های محتوایی ذکر شد، چند تذکر را نیز مشفقانه خدمت رئیس جدید سازمان صدا و سیما معروض دارم :

اولاً. مخاطبان رسانه ملی همه ملت ایران با سلایق و ذائقه های گوناگون هستند و سبد برنامه های صدا و سیما باید با سعه صدر نیازهای همه آنها را در نظر گرفته و از کوچ بخشی از مخاطبان خود به سمت شبکه های ماهواره ای یا فضای مجازی جلوگیری کند.

ثانیاً. رسانه ملی دیگر رسانه یکه تاز و انحصاری دهه های شصت تا هشتاد نیست بلکه امروز رقبای جدی ای دارد که نمی تواند پیش بینی و سپس سبقت‌گیری از آنها را در برنامه ریزی های خود نادیده بگیرد.

ثالثاً. رسانه ملی امروز بیش از هر زمان محتاج مدیریت علمی به جای مدیریت سلیقه ای، ذوقی و هیجانی است و البته مدیریت علمی مسیری دارد که در سال‌های گذشته مهیا نبوده است.

رابعاً. صدا و سیما بدون‌ حضور و میدان داری افراد خبره و مجرب و البته خلاق و مبتکر به ناکجا آباد خواهد رفت و باید مراقب بود به اسم‌ جوانگرایی باب ورود افراد بی کارنامه‌، ناشی و چه بسا متوهم را به سازمان باز نکرد.

خامساً. در حال حاضر رسانه ملی بیش از هر دوره نیاز به کادرسازی حرفه ای دارد و با این‌ ملاحظه که برخی روش های سنتی و البته تنگ‌نظری ها، مانع از موفقیت رسانه ملی در تامین کادر مورد نیاز خود بوده است، باید مسیر تازه ای را در این عرصه ابداع نمود.

سادساً. امروز جبهه فرهنگیِ مردمی انقلاب ظرفیت های عظیم و قابل استفاده ای برای رسانه‌ملی دارد که بهره گیری هوشمندانه و گزینشی از این ظرفیت ها حتما به تقویت رسانه ملی، و متقابلا جبهه فرهنگی انقلاب منجر خواهد شد.

سابعاً. فعالیت های نمایشی، مهم ترین و در عین حال خطیر ترین فعالیت رسانه‌ملی است اما نباید فراموش کرد که با سپردن کارهای نمایشی در صدا و سیما به آدم هایی که هیچ اعتقادی به اسلام، انقلاب اسلامی و هنر متعالی ندارند و هر کجا که بتوانند ( به خصوص در سینما ) به اسلام و انقلاب خنجر می زنند نمی‌توان توقع خروجی قابل قبولی در این عرصه داشت.

ثامناً. همانطور که اشاره شد، یکی از هنرهای اصلی رسانه‌ ملی جذب حداکثری است اما جذب حداکثری باید بدون هرگونه افراط و تفریط علی الخصوص عقب نشینی از ارزش ها و احکام‌ الهی صورت‌ گیرد.

تاسعاً. در طول سال‌های گذشته صحبت از مهندسی پیام و تولید سند برای آن زیاد بوده است لکن واقعیت این است که مشکل اصلیِ دیروز و امروز رسانه‌ ملی نرسیدن به یک متدلوژی کارآمد برای مهندسی پیام و به تبع آن، اقدامات سطحی و کم نتیجه در این عرصه بوده است.

عاشراً. موفقیت مدیریت رسانه ملی در گرو فاصله گرفتن از حاشیه ها و نیفتادن در باتلاق حاشیه سازی‌هایی است که هدفی جز ضایع سازی و به انحراف کشاندن‌ ظرفیت‌ مدیریتی سازمان ندارد.

موفق و منصور باشید.

رضا غلامی
۱۵ مهرماه ۱۴۰۰

https://r-gholami.ir/?p=2599