بررسی تجربه های نزدیک به مرگ

متن سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رضا غلامی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

در نشست تخصصی «بررسی تجربه های نزدیک به مرگ»، تهران، موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، 20 تیرماه 1401

 

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمدلله رب العالمین، الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله الطیبین الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین

سلام عرض می کنم خدمت شما عزیزان و از قطب علمی فلسفه دین، استاد گرانقدر جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر قائمی نیا و نیز سرکار خانم دکتر اردبیلی دبیر محترم نشست، کمال تشکر را دارم.

من قبلاً به مناسبت پخش برنامه تلویزیونی «زندگی پس از زندگی» در شبکه چهارم سیما درباره تجربه های نزدیک به مرگ نکاتی را از منظر علمی و کارشناسی عرض کرده ام؛ در این جا، قصد دارم خیلی فشرده و در عین حال صریح به چند مطلب کلی تر در این باب بپردازم. البته این نکته را متذکر می شوم که در این زمینه ها  به طور طبیعی میان علماء و اندیشمندان اختلاف نظرهایی وجود دارد و طبعاً بنده نظر خودم را عرض می کنم و خیلی دوست می‌دارم که اگر نقد علمی به عرایض حقیر هست بشنوم.

یکم. دعوت دین به سوی خود، یک دعوت کاملاً عقلی است

مطلب نخست این است که جنس دعوت های دین به سوی خود، کاملاً عقلی است. در واقع، بنابه جمله مشهور امیرالمؤمنین علی (ع) در خطبه نخست نهج البلاغه، همه پیامبران الهی یک هدف داشته اند و آن، «یثیرو لهم دفائن العقول» بوده است. یعنی پیامبران الهی در طول تاریخ آمده اند تا با ایجاد یک انقلاب درونی، به قصد بیدار کردن آدمی و با هدف به قیام واداشتن انسان ها، دفینه های عقلی مدفون شده در وجود بشر که امکان تمیز میان حق و باطل را فراهم می کند، از وجود انسان بیرون بکشند و از این طریق انسان را به سعادت واقعی برسانند. آدمی یک پیامبر درونی دارد که همان عقل است و یک پیامبر بیرونی که وحی است اما باید توجه نمود که خود عقل، یعنی همین پیامبر درونی، با اعلام ناتوانی خود در شناخت حقایق، لزوم بهره مندی انسان از پیامبر بیرونی یا همان وحی را یادآور می شود. در عین حال، با آمدن پیامبر بیرونی، کار پیامبردرونی پایان نمی پذیرد بلکه سعادت انسان در گرو تبدیل عقل و وحی به دو بال قدرتمند برای به پرواز درآوردن انسان است. در واقع، عقل و وحی مکمل همدیگر هستند نه مقابل هم، اصولاً عقل و وحی هردو یک منشأ دارند و نمی توانند مقابل هم قرار بگیرند. بنابراین، با آمدن وحی، عقل به حاشیه نمی رود. در این میان، دین به دنبال دعوت محققانه و عقلی انسان به سوی خود است. نمی خواهد انسان ها را به روش های موهوم به سوی خود بکشاند و ایمان‌مند کند. نمی خواهد با خواب و داستان و با اتکاء صرف به عواطف و احساسات انسان ها را دیندار کنند. حتی نمی خواهد با توجیه دانش و نظریه های تجربی انسان ها به سمت دین سوق پیدا کنند. دانش تجربی یک دانش کاملاً نسبی و ابطال پذیر است و متصل کردن دین به این دانش مبنای منطقی ندارد.

دو. تجربه های نزدیک به مرگ قابل انکار نیست

مطلب دوم این است که تجربه های نزدیک به مرگ قابل نفی نیست. هم دانش تجربی وفور این تجارب در افراد در معرض مرگ را کاملاً تایید می کند، و هم احادیث به این تجارب به تفصیل پرداخته اند. لذا اگر ملاحظاتی درباره این تجارب و ارزیابی آن توسط ما مطرح می شود، به هیچ وجه به معنای انکار این تجارب نیست بلکه به منزله تعیین منزلت و جابگاه این تجارب در حوزه دین داری شخصی و عمومی، و مهم تر از آن، در جهت تفکیک تجارب نزدیک به حقیقت از تجارب به دور از حقیقت است.

سه. مرگ اندیشی نیاز جامعه دنیازده

فرهنگ اسلامی بر روی مرگ اندیشی تاکیدات فراوانی دارد. بر خلاف کسانی که حاصل مرگ اندیشی را افسردگی و کناره‌گیری از دنیا و پیشرفت گرایی معرفی می کنند، مرگ اندیشی می تواند با ارتقاء درک انسان درباره معنا و هدف زندگی و ایجاد ظرفیت های لازم برای مواجهه مناسب با پدیده گریزناپذیر مرگ، به انسان توانایی مضاعفی برای رویارویی با مصائب و مشکلات دنیا اعطاء کند. از همه مهم تر، مرگ اندیشی، مناسبات میان حیات دنیا و حیات آخرت را تنظیم می کند. از این منظر، تبیین تجربه های نزدیک به مرگ اگر با منظومه روایات اسلامی درباره مرگ هماهنگ باشد، از وادی موهومات فاصله بگیرد و به ایجاد نسبی گرایی معرفتی یا پلورالیسم درباره مرگ دامن نزند، ایده خوبی است.

چهار. ارزیابی تجربه های نزدیک به مرگ متدلوژی خاص خود را می طلبد

تجربه های نزدیک به مرگ را می بایست بوسیله متدلوژی دو دانش علوم شناختی و علوم دینی به طور خاص فلسفه و کلام اسلامی مورد ارزیابی قرار داد. چرا؟ برای اینکه بخشی از این تجارب جنبه فیزیکال دارد و محصول فعل و انفعالات مشترک مغز و ذهن انسان است. البته مغز با ذهن یکی نیست. گرچه ایندو با هم فعالیت می کنند و تفکیک ایندو از هم ممکن نیست اما مغز برای ذهن، که از آن می توان به قوه ادراکیه نیز تعبیر کرد، جنبه ابزاری دارد. یعنی بستر کُنش های ذهن را فراهم می کند. اینکه ذهن چیست و آیا فیزیکال است یا غیر فیزیکال نظرات متعددی وجود دارد اما خیلی از فلاسفه اسلامی به دلایل گوناگون آن را فیزیکال تلقی نمی کنند. دین هم که روایات خاص و بی نظیری از جهان نزدیک و پس از مرگ ارائه می کند. به هر حال، اگر قبول کنیم که ذهن جنبه فیزیکی ندارد که من در آن تردید دارم ( یعنی مبتنی بر حرکت جوهری، برای ذهن هم جنبه فیزیکی و هم جنبه فرافیزیکی قائل هستم )، برای ارزیابی تجربه های نزدیک به مرگ هم باید از متدولوژی چند وجهی یعنی علوم شناختی، فلسفه و کلام بهره برد.

پنجم. اقسام تجربه های نزدیک به مرگ

همه تجربه های نزدیک به مرگ از سه جهت منشأ، محتوا و فرم یکسان نیستند که بتوان درباره آنها ارزیابی واحدی ارائه داد. بعضی از تجارب نزدیک به مرگ در شرایط کما، ناهوشیاری جسمی یا خواب عمیق ظهور می یابند و بعضی دیگر در شرایط هوشیاری و بیداری بروز پیدا می کنند. بعضی ها محتوای روشن و منسجمی دارند و بعضی دیگر محتوای مبهم و ناهماهنگ دارند. بعضی از تجارب پس از خروج فرد از شرایط مرگ فراموش می شود و بعضی دیگر با جزئیات در حافظه فرد باقی می ماند. مسأله مهم تر، تجاربی است که ادعا می شود پس از مرگ رخ داده است. یعنی برخی ادعا می کنند بر اساس شاخص های پزشکی مرده اند و پس از مرگ با تجاربی روبرو شده اند اما به هر دلیل دوباره زنده شده اند و این تجارب در حافظه آنها به صورت کلی یا دقیق و همراه با جزئیات وجود دارد. به هر حال، همانطور که ملاحظه می فرمایید من می توانم به این نوع بندی ادامه دهم و انواع دیگری را هم برای تجارب نزدیک به مرگ بشمارم. از این سخن قصد دارم یک نتیجه کلی بگیرم که ارزیابی این تجارب و قضاوت درباره آنها بسیار دشوار است.

ششم. آیا صاحبان این تجارب مرگ، واقعاً مرده و سپش دوباره زنده شده اند؟

یک بحث مبنایی من دارم که زنده شدن مرده‌ای که به صورت قطعی از دنیا رفته است، فقط با معجزه امکان پذیر است. در واقع، عموم کسانی که ادعا می کنند مرده اند و چیزهایی را با چشم دل مشاهده کرده اند و سپس دوباره زنده شده اند، اساساً نمرده بودند. در اینجا دو مسأله وجود دارد : اولاً. برخی شاخص های دانش پزشکی درباره تشخیص مرگ افراد، امروز در میان بعضی دانشمندان این حوزه محل نقد است و احتمال اینکه شاخص های تشخیص مرگ دقیق و یا جامع نباشد وجود دارد. به تعبیر واضح تر، ممکن است دستگاه ها علائم حیاتی یک فرد را صفر نشان بدهند اما فرد همچنان در سطحی نازل و پنهان در قید حیات باشد. ثانیاً. درصورتی که فرد از دنیا رفته باشد، و دوباره زنده شده باشد، انتقال تجارب او در حیات پس از مرگ به مغز و سپس به ذهن انسان امکان پذیر نیست و همانطور که اشاره شد تنها از طریق معجزه ممکن است، مرده ای که دوباره زنده شده، مشاهدات عالم پس از مرگ را با خودش به عالم دنیا منتقل نموده و قابل ادارک کرده باشد. بنابراین، من معتقدم عمده کسانی که ادعای برخورداری از تجارب پس از مرگ را می کنند، اساساً نمرده بودند و این تجارب در شرایطی که سطحی از حیات در آنها وجود داشته رخ داده است.

هفتم. ابزار دریافت معرفت در حیات دنیوی مغز انسان است

مادام که ما در دنیا زندگی می کنیم و قواعد دنیا بر زندگی ما حاکم است، نمی توانیم نقش حتمی مغز این مخلوق عظیم و شکوهمند خدا را در دریافت های حسی و غیرحسی انکار کنیم. در واقع، تنها ابزار انسان برای دریافت از عالم درون و بیرون و آماده سازی آنها جهت انتقال به ذهن انسان و تبدیلش به انواع ادراکات، مغز است و در این زمینه، میان دانش حصولی و دانش حضوری تفاوتی وجود ندارد. با این ملاحظه، وضعیت مناسبات جسمی انسان به ویژه با مغز، و همچنین سلامت مغزی و غیره، همگی در دریافت های انسان موثر است هرچند شاید استثناهایی هم وجود داشته باشد. در اینجا ممکن است سئوال شود که آیا قوه دیگری برای دریافت الهامات معنوی از خارج از محدوده جسم انسان وجود دارد؟ به نظر می رسد که خیر. تفاوت دریافت کنندگان الهامات یا صاحبان علم حضوری با بقیه این است که اولاً. آنها از قدرت و سلامت مغزی بسیار بالایی برخوردارند؛ ثانیاً، خودسازی و تهذیب نفس میل آنها را برای مشاهدات ملکوتی بالا می برد؛ ثالثاً، قوه ادراکیه آنها در اثر فقدان آلودگی ناشی از گناه، قدرت بالایی داشته و حجاب های کمتری دارد. رابعاً، جنس ادارک آنها ( علم حضوری ) از جهت عقلی جایی برای شک باقی نمی گذارد. خامساً. خدای متعال اراده فرموده که دریافت ها و نیز ادراکات آنها ( در سطوح گوناگون ) خالص و دقیق باشد.

هشتم. لزوم توجه به مفهوم فطرت، نفس و روح

فطرت عبارت است از سرشت و ذات الهی انسان ها که فراتر از غریزه که جنبه حیوانی انسان را مانند سایر حیوانات پوشش می دهد، میان همه انسان ها به نحو مشترک وجود دارد. مهم ترین محصول فطرت، عقل فرا ابزاری و فرامحاسباتی است که متعلق به انسان است و احتمالاً یا در بقیه موجودات وجود ندارد و یا سطح بسیار نازلی از آن در سایر موجودات هست. نفس، همان خودآگاهی و هویت فردی انسان است که او را از بقیه افراد جدا می کند و از آنجا که فراجسمی است، تعلق آن به روح است؛ و اما روح عبارت است از شاکله وجودی انسان از جنس مجردات که از طریق علم و عمل در فرایند حرکت جوهری به تکامل می رسد و با مرگ انسان با هویت مستقل، در عالمی یا نشئه ای دیگر ادامه حیات می دهد. بدین ترتیب، اولاً، نفس و روح دو روی یک سکه بوده و از یکدیگر قابل تفکیک نیستند بطوریکه برخی روح و نفس ناطقه را مترادف تلقی می کنند؛ ثانیاً، روح چیزی نیست که از بیرون به وجود انسان تزریق شود و بعد از مرگ هم از جسم جدا شده و به جای دیگر نقل مکان کند، بلکه روح  پس از تولد در وجود مادی انسان شکل گرفته و گام به گام در قالب حرکت جوهری شکوفا گشته و تروّح می یابد. لذا مرحوم صدرالمتألهین نفس آدمی را جسمانیه الحدوث و روحانیه البقاء معرفی می کند. هر میزان روح انسان قوی تر شود، مدیریت احوالات آدمی از غریزه و عقل ابزاری به روح منتقل می شود. بر اساس آنچه عرض شد، تجارب نزدیک به مرگ، نمی تواند با فطرت، نقس و روح انسان بی ارتباط باشد به ویژه هر قدر روح قوی تر باشد، اثرش بر روی این تجارب بیشتر است.

نهم. عالم ملکوت چیست و چگونه می توان به آن عالم دسترسی یافت؟

ملکوت طبق آیه 75 سوره انعام، حقیقت و باطن عالم است. این عالم یک ظاهری دارد و یک باطنی و همانطور که اشاره شد، هر کسی که دارای شرایط پنج‌گانه ای که پیش تر عرض کردم برخوردار باشد، امکان دسترسی به حقیقت و باطن عالم دارد. از آنجا که قوه ادراکیه ما در مواجهه با باطن عالم، قادر به انتقال آن به انسان به زبان باطن عالم نیست و انسان ها به جز معصومین (ع) قادر به فهم زبان باطن عالم نیستند، قوه ادراکیه با کمک قوه خیال، دریافت های باطنی یا ملکوتی را برای ما به زبان اینجهانی ترجمه می کند. بعضی از این ترجمه ها مستقیم و برخی رمزآلود هستند و نیاز به تعبیر و رمز گشایی دارند. در واقع، بر فرض آنکه انسانی قادر به دسترسی به عالم ملکوت باشد، بدون علم تعبیر نیز نمی تواند از همه آنچه قوه خیال برای انسان متمثل می کند با خبر شود. برخی از خواص که از شرایط لازم برخوردارند، قبل از مرگ و با کنار رفتن حجاب های دنیوی و رفع علایق انسان از دنیا، به سطحی از عالم ملکوت دسترسی پیدا می کنند و تجربه نزدیک به مرگ آنها ملکوتی است.

دهم. برخی از تجربه های نزدیک به مرگ از جنس خواب عمیق است

همانطور که اشاره کردم، عمده تجارب نزدیک به مرگ در عالم دنیا صورت می گیرد و از جنس خواب عمیق است. در اینصورت باید با این تجارب به همان شکل که با خواب برخورد می شود، برخورد نمود. خواب انواعی دارد و برترین آنها رؤیای صادقه است که نصیب هر کسی نمی شود. در حقیقت، شرط اصلی بهره مندی انسان از رؤیای صادقه، پاکیزه بودن قلب انسان از آلودگی های ناشی از گناهانِ حتی صغیره است. طبق روایات متعدد، رویای صادقه دری به سوی حقیقت و باطن هستی یا همان عالم ملکوت است و از آنجا که عالم ملکوت مشرف و مسلط بر عالم دنیاست، حضور انسان در آن عالم که فرازمان و فرامکان است، به انسان دیدی فراتر از زمانی که در آن قرار دارد خواهد داد. اما مسأله اصلی این است که خواب هایی که مصداق رؤیای صادقه نیستند حتماً از شرایط جسمی و روانی انسان یا دلبستگی های مادی و معنوی انسان متأثر هستند و فعل و انفعالات فیزیولوژیکی و شیمیایی مغز نیز در آنها دخالت دارد. البته دلبستگی های انسان در رؤیای صادقه نیز به حکم «قِیمَهُ کُلِّ امْرئٍ مَا یُحْسِنُهُ» وجود دارند اما جنس و قوت درک آن با خواب های معمولی متفاوت است. مثلاً کسی که در بیداری به امام حسین (ع) خالصانه عشق می ورزد و عشق به امام حسین (ع) با همه لوازم آن، به درون شاکله شخصیتی او راه یافته است، در رؤیای خود موفق به زیارت عناصر مرتبط با امام حسین (ع) مانند حرم مطهر و غیره و یا در عالی ترین حالت، خود امام حسین (ع) می شود. در خواب های معمولی، معمولاً وضوح و انسجام وجود ندارد، انسان با صحنه های تکه تکه و ناهماهنگ روبرو می شود و معمولاً بعد از بیداری جزئیات خواب خود را فراموش می کند. این نوع خواب ها، ممکن است به عالم ملکوت هم بی ارتباط نباشند اما خالص نیستند. این، جدای از نوعی دیگر از خواب های معمولی است که به آن خواب های پریشان و آشفته یا اَضغاثِ اَحلام گفته می شود که محصول نابسامانی قوه مخیله انسان بوده و شرایط جسمی و روانی بیمار انسان به شدت در ایجاد آن موثر است.

یازدهم. اولیاء الهی در حالت بیداری نیز با تجربه های پیش از مرگ روبرو هستند

بیان این مطلب که عمده تجربه های نزدیک به مرگ در حالت خواب یا بیهوشی اتفاق می افتد به این معنا نیست که در زمان بیداری یا خلسه، امکان شهود حقیقت یا باطن عالم و دسترسی به عالم ملکوت وجود ندارد. این حالت برای برخی انسان ها که دارای روح بزرگی هستند اتفاق می افتد اما مانند رؤیای صادقه همه آنچه فرد با چشم دل می بیند، قوه خیال برای او ترجمه نموده و در مواردی بدون تعبیر برای او قابل فهم نیست هرچند بعضی از کسانی که صاحب این نوع تجارب هستند خودشان اهل تعبیرند.

دوازدهم. تجربه های نزدیک به مرگ، تجربه های شخصی است

تجربه های نزدیک به مرگ هرچه که باشند، و بر فرض آنکه فرد پس از بیداری یا برگشت از حالت نیمه مرده به زنده، قادر به یادآوردن جزئیات مشاهدات خود باشد، تجربه های شخصی هستند و امکان تبدیل آنها به منبع معرفتی برای دین وجود ندارد. به بیان دیگر، خواب، از هر نوع و جنسی، در دین حجت نیست و نمی توان بر اساس خواب برای خود یا حتی دیگری تکلیف شرعی مشخص نمود. بر همین اساس، عمده کسانی که موفق به رؤیای صادقه هستند و یا عرفایی که در بیداری و حالت خلسه تجارب عرفانی دارند، تجارب خودشان را یا برای دیگران نقل نمی کنند و یا اگر بکنند از آن به دنبال تعیین تکلیف برای دیگران نیستند. البته در این شکی نیست که رؤیای صادقه و یا شهودات عرفانی اولیاء الهی می تواند به چشم آیتی از آیات الهی مورد توجه قرار گیرد هرچند نباید این آیات با روح تعالیم دینی اعم از قرآن، سنت و عقل در تعارض باشند.

سیزدهم. تجربه های نزدیک به مرگ، تجربه‌های معنوی و منحصربفرد است

نکته آخری که می خواهم عرض کنم این است که تجربه های نزدیک به مرگ برای هر کس منحصربه خود اوست و اگر بنای بر طرح آن برای عموم و یا استفاده از آنها در جهت ساخت بنای عقیدتی انسان ها باشد، شکل گیری نوعی پلورالیسم عقیدتی در جامعه اجتناب ناپذیر است. البته اشاره کردم که بیشتر کسانی که از حالت نیمه مرده به حالت زنده برمی گردند و شروع به شرح تجارب خود برای دیگران می کنند، برای منسجم سازی روایت خود، مبادرات به مفصل بندی روایت می کنند و حتی چیزهایی را متناسب با اتمسفر حاکم بر ذهن مخاطبانشان، از نزد خودشان به آن می افزایند، لذا مجدداً تاکید می کنم، منطقی نیست از طریق خواب یا شهودات عرفانی و شبه عرفانی انسان ها به به دین سوق داده شوند، بلکه لازم است نقطه اتکاء در دعوت از مردم به دین، عقل، وحی و سنت که وحی به آن حجبت بخشیده است، قرار گیرد. علاوه بر این، همانطور که در ابتدای صحبت عرض شد، توجیهات علمی یعنی ساینتیفیک تجارب نزدیک به مرگ نیز نمی تواند در جهت ساخت بنای عقیدتی انسان وجه منطقی داشته باشد چراکه به محض ابطال یک نظریه علمی- تجربی، بخش یا تمام بنای عقیدتی انسان نیز فرو می پاشد.

 

از اینکه به عرایض من توجه کردید سپاسگزارم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

https://r-gholami.ir/?p=2787