چگونگی تحول در علوم انسانی روشن است ولی اراده آن نیست

گفت و گو با هفته نامه 9 دی

گروه اندیشه 9دی: «تولید علم، جنبش نرم افزاری، کرسی‌های آزاد اندیشی، نظریه پردازی، نقد و مناظره و تحول علوم انسانی» و مفاهیمی از این دست واژگان و مفاهیمی هستند که چند سالی است با علمداری و ژیگیری مجدانه رهبر حکیم انقلاب در فضای فکری- فرهنگی و سیاسی- مدیریتی کشور بسیار پر بسامد و پرمعنا شده است. 9دی نیز همین دغدغه را در ویژه نامه «انقلاب ناتمام» و سایر مطالب حوزه اندیشه پیگیری نموده است. گفتگو با حجت لاسلام غلامی که با تلاش در جهت برپایی کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی گامهای خوبی در جهت تحقق منویات رهبر انقلاب برداشته است در راستای همین نگاه است. غلامی انتقادات صریحی به برخی نهادهای متولی دارد و پیشنهادات دقیقی نیز ارائه می کند.

برای آغاز، مایلیم بفرمایید حرف اصلی در تحول بنیادین در علوم انسانی و دست یابی به علوم انسانیِ اسلامی چیست؟ در واقع علت برگزاری کنگره بین المللی علوم انسانیِ اسلامی چیست؟ فلسفه وجودی کنگره علوم انسانی اسلامی چیست؟
حرف اصلی ما درباره علوم انسانی این است که بیاییم بت هایی که روشنفکران غربگرا در دانشگاه ها برایمان ساخته اند و مجبورمان می کنند که دائماً به آنها سجده کنیم، بشکنیم و سپس قید و بندها را کنار بزنیم و آزادانه فکر کنیم. دست از این انحصارگرایی معرفت شناختی که به زور به ما تحمیل شده است برداریم. می گویند از باورهای دینی باید تقدس زدایی شود تا قابل چون و چرا باشد؛ ما می گوییم، هیچگاه منعی برای چون و چرای مؤدبانه درباره عقاید دینی نبوده و نیست؛ اساساً فلسفه اسلامی یعنی چون و چرا درباره عقاید اسلامی؛ این شما روشنفکران هستید که تئوری های غربی را غیرقابل چون و چرا کرده اید و اجازه نمی دهید کسی در آنها شک کند و الا هیچ وقت عقاید اسلامی غیرقابل نقد نبوده است. به ما به خاطر دفاع عقلانی از اسلام دُگم و رادیکال می گویند اما خودشان تعصب کورکورانه درباره اندیشه های غربی را روشنفکری می نامند. نباید تردید داشت که علوم انسانیِ سکولار قادر به پاسخگویی به مسائل اساسی انسان و جامعه انسانی نیست؛ نه مسائل انسان و جامعه انسانی را به درستی تشخیص می دهد و نه نسخه مناسبی برای این مسائل ارائه می کند. این موج نیهیلیسم که از نیم قرن قبل تا الان در غرب همچون غده سرطانی جامعه غربی را زمین گیر کرده به دلیل همین ناتوانی علوم انسانیِ سکولار در معنا بخشیدن و هدفمند کردن زندگی انسانهاست. باید توجه داشت که آنچه امروز غربی ها به آن رسیده اند سعادت واقعی نیست. اسلام مخالف رفاه دنیوی نیست. اسلام به هیچ وجه خواستار فقر برای مسلمانان نیست لذا برای پیشرفت، حرف جدی دارد. تفاوت بنیادین الگوی اسلامی پیشرفت با الگوهای غربی این است که هم دنیا را آباد می کند و هم آخرت را. این دنیا گذرگاه یا به عبارتی روشن تر، مزرعه آخرت است؛ قرار نیست انسان در آن تا ابد استقرار داشته باشد؛ لذا آن الگویی برای پیشرفت معقول است که هم برای دنیای ما حرف روشن داشته باشد و هم برای آخرتمان.

از نظر شما در الگوهای غربی هیچ نقطه قوتی برای بهره برداری نیست؟ اگر هست چگونه و با چه منطقی باید به سراغ استفاده از نقاط قوت غرب در پیشرفت رفت؟ در منظومه فکری رهبر انقلاب مواجهه ما با تمدن غرب چگونه باید باشد؟
کسی نمی گوید نقطه قوتی در الگوهای توسعه غربی وجود ندارد. از طرف دیگر، ما مخالف بهره برداری از نقاط قوت غرب نیستیم. اساساً دعب فرهنگ اسلامی همین است که اهل تعامل سازنده است و از نقاط قوت دیگران بهره می گیرد. اما لازمه استفاده از نقاط قوت دیگران، برخورداری از قوه نقد است. وقتی نقد نبود، تحمیق و تحمیل جای نقد را می گیرد. همانطور که عرض کردم، در دانشگاه های ما آنطور که باید نقد کردن را به دانشجو یاد نمی دهند. با این حال، چگونه می توان درباره داشته های دیگران دست به گزینش زد؟ مشکل روشنفکران غربگرا این است که نقد جدی را بر نمی تابند. در واقع، اگر نقد به نفعشان باشد، برایش کف و سوت می زنند، و اگر به سودشان نباشد، صحنه را به هم می زنند و با انواع برچسب ها به رقیب، آن را سرکوب می کنند. شما ملاحظه کنید، در این سالها چقدر روشنفکران حاضر به قبول دعوت مکرر متفکران انقلابی برای مناظره آزاد شده اند؟ آنها یا اساساً از مناظره فرار می کنند یا برای آن پیش شرط می گذارند. مثلاً می گویند فقط با فلانی یا فلانی حاضر به مناظره هستیم! چرا؟ چون از روبرو شدن با آدم های قوی هراس دارند. در نقطه مقابل، ما از نقد و مناظره هیچ ترسی نداریم. آزادی فکری هیچ ضرری به اندیشه اسلامی نمی زند، بلکه بر عکس، آن را قوی و بانشاط می کند. متفکران انقلابی هیچوقت مخالف آزادی بیان نبوده اند اما مخالف عوام فریبی بوده اند. اینکه عده ای بیایند با انگیزه های سیاسی برای افراد غیرمتخصص میتینگ برگزار کنند و انبوهی از شبهات عقیدتی را به فکر آنها تزریق کنند، هنر نیست. هنر این است که بیایند در محافل علمی حرف های خود را مستدل بزنند و جواب آن را هم بشنوند. از ابتدا بحث ما درباره غرب این بوده که بیاییم منصفانه و البته جامع نگرانه غرب را نقد کنیم. صریحاً بگوییم که غرب امروز در کجا ایستاده است و اگر به همین منوال جلو برود سرنوشت آن چیست؟ در گذشته اگر از زاویه کارآمدی غرب را به نقد می کشیدیم، گفته می شد شما واقع بین نیستید. اما الان که انواع بحران ها و جنبش های اعتراضی مثل جنبش وال استریت به راه افتاده و به قول معروف پرده از رُخ غرب کنار زده شده، باز می توانند بگویند واقع بین نیستیم؟ امروز نیازی نیست که ما اشکالات بنیادین غرب را بیان کنیم؛ خود غربی ها بهتر از ما این اشکالات را بیان می کنند.

اگر بخواهید چالش اصلی علوم انسانیِ سکولار را در شرایط امروز بیان کنید، این چالش چیست؟ اصلی ترین نقطه های درگیری کجاست؟
به نظر من، در حال حاضر چالش اصلی علوم انسانی سکولار، پارادوکس های جدی ای است که بین نظر و عمل در غرب وجود دارد. برای مثال، دموکراسی خوب است اما زمانیکه نتیجه آن به نفع غرب باشد. بنابراین، اگر در بخش کوچکی از فلسطین اشغالی انتخابات آزاد برگزار شد و حماس رأی آورد، این انتخابات برای غربی ها قابل قبول نیست! درباره آزادی هم همینطور، یعنی آزادی تا زمانی قابل تحمل است که برای غربی ها نفع داشته باشد در غیراینصورت دیکتاتوری را به آزادی ترجیح می دهند. این پارادوکس ها، علوم انسانی غربی را بی آبرو کرده است. شما در قضیه اخیر مصر ملاحظه کردید؛ مرسی اشتباهات زیادی مرتکب شد اما باید توجه داشت که او در یک انتخابات آزاد از سوی مردم انتخاب شده بود؛ چگونه می شود که ارتش با کودتا او را به زور از قدرت برکنار و زندانی می کند و طرفداران مرسی را در خیابان و در موقع اقامه نماز جماعت به گلوله می بندد اما غربی ها نه تنها هیچ اعتراضی به کودتاگران نمی کنند، بلکه با آنها نهایت همراهی را هم دارند. در مسأله حقوق بشر هم قضیه همین است. امروز در بعضی کشورهای غربگرا در منطقه خودمان، حتی الفبای حقوق بشر هم رعایت نمی شود اما هیچ عکس العملی از سوی غربی ها دیده نمی شود اما جمهوری اسلامی ایران دائماً به خاطر گزارشات دروغ عناصر ضدانقلاب یا به جرم رعایت احکام حقه اسلام تحت فشار است. واقعیت این است که علوم انسانی غربی با این شرایط کنار آمده و به توجیه گر این رفتارها تبدیل شده است. اینها حقایق تلخی است که نباید از کنارشان به راحتی عبور کرد.

تصور بعضی این است که تحول در علوم انسانی مساوی است با بعضی رفتارهای غیرعلمی و افراطی در دانشگاه ها؛ نظر جناب عالی درباره این تصور چیست؟ مرز آنارشیسم و آزاد اندیشی و مرز تحول خواهی درست و حرکات متحجرانه اگر روشن نشود آسیب جدی خواهیم خورد
ما به هیچ وجه موافق تندروی در موضوع تحول در علوم انسانی نیستیم. بلکه معتقدیم باید در یک فضای علمی آزاد و با منطقی قوی، گام به گام به سمت تحول رفت. بعضی ها فکر می کنند، یک شبه و در اتاق های در بسته می توان علوم انسانی را متحول کرد و با بخشنامه آن را به دانشگاه ها قبولاند! خیر؛ اینگونه نیست. ما باید ابتدا از نقد عالمانه و روشمند شروع کنیم و سپس با مشارکت حداکثری اساتید به سمت تولید علم جدید حرکت کنیم. طبیعی است که در فرایند تولید علم اختلاف نظرهایی وجود دارد. وجود این اختلاف نظرها نعمت است. تا اختلاف نظر نباشد، رشد علمی اتفاق نمی افتد. تجربه چند سال کار در این زمینه، به ما می گوید که اکثر اساتید دانشگاه ها به اصل تحول بنیادین در علوم انسانی باور دارند. آنها ناکارآمدی علوم انسانیِ فعلی را کاملاً لمس می کنند و حاضرند در یک حرکت معقول و محترمانه برای تحول در علوم انسانی مشارکت داشته باشند. در این چند سال که موضوع برگزاری کنگره بین المللی علوم انسانیِ اسلامی در دستور کار ما قرار گرفته است، میزان استقبال اساتید برجسته دانشگاه فوق انتظار بوده است. البته طبیعی است که یک اقلیتی در دانشگاه ها هستند که نه تنها با این حرکت همراهی نمی کنند، بلکه با توسل به غوغاسالاری، و نفوذ در گلوگاه های مدیریتی، مانع از همراهی حداکثری اساتید نیز می شوند.

از چند سال پیش شورای عالی انقلاب فرهنگی مبادرت به راه اندازی شورای تخصصی تحول در علوم انسانی نموده است، ارزیابی شما از عملکرد این شورا چیست؟ عملکرد نهادهای مسئول را چطور می بینید؟
شورای تحول در علوم انسانی که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی راه اندازی شده، شورای محترمی است؛ بنده برای همه اعضاء این شورا ارزش فراوان قائلم اما واقعیت این است که شورای تحول در علوم انسانی تا الان توفیقی در این زمینه نداشته است. بعد از چند سال برگزاری جلسات پی در پی، امروز آقایان علناً می گویند نمی فهمیم تحول در علوم انسانی یعنی چه! اگر نمی دانید تحول در علوم انسانی به چه معناست، پس چرا اجازه نمی دهید کسانی که می فهمند کارها را انجام دهند؟ خیلی جالب است که پیشنهاد تأسیس پژوهشگاه مطالعات راهبری برای علوم انسانی به شورای عالی انقلاب فرهنگی داده شده است. آیا حقیقتاً مشکل ما فقدان پژوهشگاه مطالعات راهبردی برای تحول در علوم انسانی است؟ این همه پژوهشگاه و مرکز تحقیقات داریم که از گروه مطالعات راهبردی نیز برخوردارند، چرا در این دو سال گذشته که دولت عمده بودجه های آنها را قطع کرده و این مراکز را زمین گیر کرده است، از آنها حمایت نشد؟ چرا از همین ها که بعضاً از ظرفیت های منحصربفردی برای تولید علم بهره مندند برای تحول در علوم انسانی استفاده نمی شود؟ آیا ما امروز نمی دانیم که لازمه تحول در علوم انسانی چیست که می خواهیم برای پاسخگویی به این سئوال یک پژوهشگاه جدید راه بینداریم؟ نهایتاً خروجی این پژوهشگاه می شود یک سند که برایش مراسم رونمایی می گیریم و بعد هم فکر می کنیم با تولید یک سند، علوم انسانی متحول شده است!

آیا خود شما درباره چگونگی تحول به یک جمعبندی روشن رسیده اید؟
نمی توانم عرض کنم به جمعبندی نهایی رسیده ایم اما دبیرخانه ما صاحب اندیشه نسبتاً پخته ای در این زمینه است. در کنگره علوم انسانی اسلامی مقالات معتنابهی از سوی کمیسیون های تخصصی و شورای علمی به تایید رسیده است که انشاء الله در آینده نزدیک منتشر می شود. بخشی از این مقالات به سئوال چگونگی تحول در علوم انسانی پاسخ های قوی ارائه داده اند. در گذشته هم در این زمینه کارهای فراوانی شده است. ما امروز درباره چگونگی تحول با ابهام چندانی روبرو نیستیم. مسأله اصلی، فقدان اراده قوی در بین مسئولان امر، و مهیا نبودن لوازم و اقتضائات تحول است.

بعضی تصور می کنند، علوم انسانیِ اسلامی یعنی استفاده محض از معارف اسلامی در علوم انسانی؛ آیا این تصور را تایید می کنید؟
ساده اندیشی است اگر کسی تصور کند علوم انسانیِ اسلامی یعنی استفاده صرف از علوم نقلیِ دینی آن هم از صفر تا صد در تمامی رشته های علوم انسانی! ما برای علوم انسانیِ اسلامی یک فلسفه و متدلوژی مشخص داریم که بر اساس مکتب آزاداندیشی، نه تنها با انحصارگرایی در قبال منابع معرفت به جد مخالف است، بلکه باب بهره گیری منطقی از همه منابع معرفتی از جمله منبع وحی را باز می کند. توضیح علمی درباره این موضوع فراتر از ظرفیت یک مصاحبه است. تفصیل این بحث را می توانید در شماره های گوناگون فصلنامه صدرا و سایر منشورات مرکز پژوهش های علوم انسانیِ اسلامی صدرا ملاحظه بفرمایید.

فلسفه بین المللی شدن کنگره علوم انسانیِ اسلامی چه بوده است؟
حقیقت این است که ما در موضوع تحول در علوم انسانی تنها نیستیم. امروز تحول در علوم انسانی نه تنها در کشورهای اسلامی، بلکه در غرب نیز طرفدار دارد. سال گذشته که نخستین کنگره بین المللی علوم انسانیِ اسلامی برگزار شد، شاهد حضور اساتید برجسته ای از کشورهای مختلف بودیم که اگر نگویم از متفکران ایرانی در موضوع تحول جدی تر و مصمم تر نبودند، از ماها در این زمینه عقب تر نبودند. بعضی از این اساتید مسلمان هم نبودند اما به علوم انسانی رایج نقدهای اساسی داشتند و بخشی از این نقدها را در کنگره مطرح کردند.
حتی انجمنی در مالزی تشکیل شده که منتقدین علوم انسانی غربی در آن جمع شده اند و هر سال با هم درباره تحول در علوم انسانی هم اندیشی می کنند. ما هم به این انجمن پیوسته ایم و بحث هایی را با اعضاء انجمن آغار کرده ایم. البته باید اذعان کرد که از جهت علمی، اندیشمندان ایرانی از همه جلوترند. ما به برکت انقلاب و به ویژه تقویت حوزه های علمیه، حرف های فراوانی داریم که به دلیل عدم همزبانی با بسیاری از متفکران دنیا- اعم از مسلمان و غیرمسلمان- این حرفها از قلمرو فارسی زبان ها خارج نمی شود. در ترجمه هم ضعیف هستیم. به عبارت دیگر، هنور جریان ترجمه از زبان فارسی به زبان های رایج دنیا شکل نگرفته است. بهرحال باید توجه داشت که قضیه تحول در علوم انسانی روز به روز طرفداران بیشتری در دنیا پیدا می کند و بین المللی شدن کنگره علوم انسانی نیز از این باب است که بتوانیم با متفکران غیرایرانی تعامل علمی داشته باشیم.

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، آرمان وحدت حوزه و دانشگاه مطرح بوده است. در یکی- دو دهه گذشته بحث اسلامی شدن دانشگاه ها هم اضافه شد، چه نسبتی بین وحدت حوزه و دانشگاه و اسلامی شدن دانشگاه ها با تحول بنیادین در علوم انسانی وجود دارد؟
مغز و گوهر موضوع وحدت حوزه و دانشگاه و یا اسلامی شدن دانشگاه ها، همین تحول بنیادین در علوم انسانی است. حوزه و دانشگاه قرار نیست با سمینارهای تشریفاتیِ سالانه با هم متحد شوند؛ اتحاد حوزه و دانشگاه یک مسأله صد در صد محتوایی است. حوزه و دانشگاه می بایست در جهان بینی و سپس در جهت گیری و متدلوژیِ علم با هم به وحدت نظر برسند. متأسفانه ما سال هاست که با چنین وحدتی فاصله داریم. مراکزی هم که رسماً برای پیگیری وحدت حوزه و دانشگاه ایجاد شدند نیز از مسیر اصلی خود منحرف شده اند و مشغول کار دیگری هستند. در ماجرای اسلامی شدن دانشگاه ها هم متأسفانه با بدفهمی روبرو بوده ایم؛ بعضی با تقلیل دادن اسلامی شدن دانشگاه ها به تفکیک جنسیتی و موضوعاتی از این قبیل، به این آرمان خیانت کردند. اسلامی شدن دانشگاه ها یعنی باز شدن چتر جهانی بینی و ارزش های اسلامی بر سر علوم و در رأس همه، علوم انسانی و اجتماعی. البته موضوع رعایت احکام شرعی و شکل گیری فضای اخلاقی و معنوی در دانشگاه ها هم مهم است لکن این فضا لزوماً با ایده هایی نظیر تفکیک جنسیتی و غیره بوجود نمی آید. ضمن آنکه باید توجه داشت، اگر تفکر به نحو طبیعی و فرایندی تغییر کرد، رعایت احکام و ارزش های اخلاقی در فضای دانشگاه ها به طریق اولی مورد توجه قرار می گیرد.

به نظر می رسد در کنگره بین المللی علوم انسانیِ اسلامی حضور فضلای حوزه های علمیه از اساتید دانشگاه ها پررنگ تر است، این را قبول دارید؟
بله قبول دارم. حوزه های علمیه در این موضوع پیشتازند. انتظار هم همین است. بحمدالله حوزه های علمیه به برکت انقلاب و هدایت ها و حمایت های رهبر بزرگوار انقلاب طی 15 سال اخیر با رشد جهشی روبرو بوده اند و روشن است که از استعداد بالایی برای تحول آفرینی در علوم انسانی موجود برخوردارند.
واقعیت این است که مبانی و پایه های علوم انسانی جدید بدون نقش آفرینی علمی حوزه‌ها شکل نخواهد گرفت لذا به طور طبیعی فضلای فکور و دلسوز حوزه باید در این مرحله با تمام توان به صحنه بیایند. به نظر من، ما امروز تنها از سی درصد ظرفیت واقعی حوزه برای این امر استفاده می کنیم. ظرفیت حوزه در موضوع تحول در علوم انسانی خیلی بالاتر از این هاست. با این حال، هنر ما باید این باشد که گام به گام فضای گفتگو و تعامل علمی میان اساتید و پژوهشگران حوزه و دانشگاه را گسترش دهیم.

https://r-gholami.ir/?p=78