حاج آقا مجتبی؛ عالمی عامل، پدری دلسوز

بسم الله الرحمن الرحیم

رحلت عالم ربانی آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی به‌ ویژه برای اهالی متدین و انقلابی تهران که سال‌های طولانی آشکارا و پنهان از فیوضات علمی و معنوی آن استاد فرزانه بهره‌ها بردند، حقیقتا جانسوز است.

هرچند جایگاه فقاهت آیت‌الله تهرانی به عنوان یکی از شاگردان مبرز امام راحل(ره) و آثار و برکات فراوانی که استاد در کسوت یک مجتهد زبده و برجسته به حوزه‌های علمیه و جامعه اسلامی داشتند بر کسی پوشیده نیست لکن آنچه بیش از هر چیز حاج آقا مجتبی تهرانی را برای مردم تهران به ویژه جوانان، نام آشنا و عزیز کرده بود، کرسی قدیمی درس اخلاف ایشان در دبیرستان نور بود. کرسی‌ای که صرف نظر از ارائه مباحث عمیق و کمیاب اخلاقی – عرفانی، نورانیتی از آن ساتع می‌شد که بدون تردید از شخصیت وارسته و ملکوتی استاد حکایت داشت.

شخصیتی که خود در نهایت فروتنی و البته جلوتر از همه، عامل به علومی بود که در سینه داشت. در حقیقت، کرسی درس اخلاق استاد سلوک معنوی و به ویژه توجه همیشگی و محبت آمیز ایشان به جوانان، از حاج آقا مجتبی تهرانی پدری دلسوز برای جوانان فرهیخته تهرانی ساخته بود که یکی از نشانه‌های آن همین مشهور شدن ایشان به عنوان صمیمیِ «حاج آقا مجتبی» بود. لذا چه به جاست اگر بگوییم امروز جوانان تهرانی چه جوانان قدیمی و چه جوانان امروزی در سوگ پدر مهربان خود نشسته‌اند که سال‌های متمادی از او درس زندگی کردن را آموختند و دل و جان خود را با کلام اثرگذار او جلا دادند.

شب‌های قدر و مسجد جامع بازار  تهران هر سال شاهد حضور چندین هزار جوان اهل بیت(ع) و وفادار به انقلاب بود که به عشق نشستن پای سخنان دلنشین استاد و با باور به خلوص و  نورانیت مجلس این عارف دلسوخته، از ساعت‌ها قبل خود را از نقاط مختلف تهران به مسجد جامع می‌رساندند.

مسجدی در دل بازار شلوغ تهران که حاج آقا مجتبی علی رغم مشاغل علمی و غیره در جایگاه یک مجتهد طراز اول،‌خود سال‌های طولانی امام جماعت آن نیز بود و به سهولت و بی‌واسطه با اقشار گوناگون مردم ارتباط داشت. حتماً هر کس با شنیدن خبر جانگداز رحلت استاد، ‌متناسب با نوع ارتباطی که بیشتر با حاج آقا مجتبی داشته به آینده بدون ایشان می‌اندیشد؛ اما مطمئنم خیلی از جوانان تهرانی با شنیدن این خبر دردناک، اولین چیزی که به ذهن آنها خطور کرد، شب‌های قدر بی‌حاج‌آقا مجتبی تهرانی بود … ./
——————————–
منبع : خبرگزاری فارس، 13 دی ماه 1391

https://r-gholami.ir/?p=1251